Stratigraphical, sedimentological, geochemical and cyclostratigraphical analyses of upper cretaceous (Upper santonian- campanian) pelagic successions of haymana and Mudurnu-Göynük basins of the Sakarya continent, Turkey
Sakarya kıtasındaki Haymana ve Mudurnu-Göynük havzalarında üst kretase (Üst santoniyen-kampaniyen) pelajik istiflerinin stratigrafik, sedimantolojik, jeokimyasal ve devirsel stratigrafik analizleri
  1. Tez No: 383264
  2. Yazar: BAKHT ZAMIR AFRIDI
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. İSMAİL ÖMER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Türkiye'deki iki farklı havzadan, Haymana Havzası ile Mudurnu-Göynük Havzası, Üst Kretase (Üst Santoniyen-Kampaniyen) yaşlı ardalanmalı kayaçlar ölçülmüştür.Ölçülmüş olan Alagöz ve Göynük kesimleri ağırlıklı olarak marnlı kırmızı ve ince taneli silisiklastik yeşil-gri tabakalardan oluşup ara katkılı ince taneli türbiditik tabakalar tanımlanmıştır. Radyolaryalı istiftaşı, siltli marn, camurtaşı, kiltaşı ve ince taneli kuvarsvake kumtaşını kapsayan farklı litofasiyesler tespit edilmiş ve incekesit örnekleri çıkarılarak incelenmiştir. Yoğun miktarda bulunan planktonik foraminiferler ile az miktarda diğer mikrofosiller de bu ince kesitlerde gozlemlenmiştir. Kayaçların çökelme ortamları zaman zaman türbiditik akıntılar ile kesilmiş derin denizel olarak tayin edilmiştir.Düşük P/Al konsantrasyonu ile belirgin iz element oranları, düşük besin kaynağı ve düşük ilksel prodüktivite'ye işaret etmektedir. Alagöz kesiti hem demirce zengin hem de demirce fakir litolojilerden oluşuyorken, Göynük kesiti demirce fakir litolojilerden oluşmaktadır. Oksitlerin korelasyon katsayısı ve iz elementler karasal kaynağa işaret etmektedir. D* değerleri ve Ti/Al oranları ise flüviyal etki ve aynı zamanda transgresif koşullara işaret etmektedir. Oksitlerin oranları, iz elementler ve Eu-anomalileri Alagöz kesitinde mafik ile felsik arası, Göynük kesitinde ise felsik kökeni işaret etmektedir. İz elementler ve Ce-anomali oranlarına bakıldığında çalışılan kesitlerin çökelim ortamının oksijenli ile disoksik denizel koşullar arasında degiştiği gözlenmiştir. Kesitler üzerinde ölçülen yüksek çözünürlüklü devirsel stratigrafik çalışmalar sonucunda metre ve santimetre ölçekli devirsel tabakalar ve farklı seviyelerde ayriyeten gözlemlenen episodik döngüler belirlenmiştir. Döngüsel tabakaların varlığı küçük ölçekli deniz seviyesi değişimleri ve/veya tektonizma etkisive/veya üretim değişikliklerinin işbirliği olarakta yorumlanabilir.
Özet (Çeviri)
The Upper Cretaceous (Upper Santonian-Campanian) successions were measured from two different basins of Turkey, Haymana basin and Mudurnu-Göynük basin. The measured Alagöz and Göynük sections are dominantly composed of red marly beds and fine grained siliciclastic green-gray beds with occasional interruption of fine grained turbiditic bedding. A variety of lithofacies are identified in the studied sections, including radiolarian packstone, silty marls, marls, mudstone, claystone, siltstone and fine grained quartzwacke sandstone. Abundant planktonic foraminifers and low presences of other microfossils are observed within the thin sections. The grains are mostly quartz with less percent of accessory minerals. The depositional environments are interpreted as oxic to suboxic deep marine environment with occasional interruption of turbiditic current and low contribution of organic matter. The low concentrations of P/Al and certain trace element ratio, suggests low nutrient supply and low primary productivity. The Alagöz Section is characterized by Fe-rich and Fe-poor lithologies, while Göynük lithologies possess Fe-poor character. The correlation coefficient of oxides and trace elements indicate terrigenous influx. The D* values and low Ti/A/ ratio suggest fluvial influence and also reflect transgressive condition. The ratios of oxides, trace elements and Eu-anomalies represent mafic to felsic source rock for Alagöz Section and felsic source rock for Göynük Section. The ratio of trace elements and Ce-anomalies in the studied sections indicate oxic to dysoxic marine environmental conditions during the deposition. The high resolution cyclostratigraphy of the measured sections indicate centimeter to meter-scale cyclic bedding with few episodic cycles at different levels. The cyclic bedding may imply the collaboration of small-scale sea-level fluctuations and/or tectonic effect and changes in productivity.