Investigation of microstructural homogeneity and thermal stability of equal channel angular pressed and aged 2024 Al alloy
Aşırı deforme edilmiş ve yaşlandırılmış Al 2024 alaşımında mikroyapısal homojenlik ve ısıl kararlılığın incelenmesi
- Tez No: 383275
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL HAKAN GÜR, YRD. DOÇ. DR. YUNUS EREN KALAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
İleri düzey malzemelerin geliştirilmesinde, eşkanallı açısal preslemenin (EKAP) benzersizliği, basitliği, kolay uygulanabilirliği ve etkin güçlendirme ve tane inceltme becerileri dolayısıyla özel bir yeri vardır. Öte yandan yaşlandırma yoluyla sertleştirme, uygulanmış ilk nanoteknoloji olarak düşünülebilecek yüz yıllık bir keşiftir. Ancak iki unsurun birleşik etkisi ve EKAPlanmış yapının ısıl kararlılığı, mekanizmaların anlaşılması için karmaşık ve ayrıntılı araştırma gerektiren zorlu konulardır. Bu çalışmada ilk olarak, EKAP ve EKAP sonrası çöktürme, çözeltiye alınıp yaşlandırılmış emsali ile karşılaştırılarak pek çok açıdan incelenmiştir. Çöktürme prosesinin homojenleştirme katkısı mikro indentasyonla görüntülenmiş; homojenlik derecesi sertlik inhomojenlik indeksi (Sİİ) ile karakterize edilmiştir. İki farklı numunede gözlenen sertlik, dolayısıyla gerinim, değerleri farklılıkları geri basınç farkı, magnezyum içeriği ve numune durumu açılarından araştırılmıştır. İkinci olarak da EKAPlanmış ve EKAP sonrası yaşlandırılmış numunelerin; orta yükseklikteki sıcaklıklara 1000 saate kadar uzun süreler maruz bırakıldıklarında nasıl tepki verdikleri incelenmiştir. EKAPlanmış ve 190°C'de bir saat yaşlandıktan sonra daha stabil ve daha homojen olabilen, Al 2024 alaşımının güvenli bir şekilde, uzun süreler kullanılabileceği bir üst limit sıcaklık değeri önerilmiştir. Bu çalışma boyunca mikroyapısal karakterizasyon yüksek çözünürlük elektron mikroskobu (HREM), taramalı elektron mikroskobu (SEM), elektron geri saçınım difraksiyonu (EBSD)ve optik mikroskopisi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Attributed primarily to its uniqueness, simplicity and ability for effective strengthening through grain refinement without reduction in cross sectional area, equal channel angular pressing (ECAP) has been known as one of the most important metal working process. The implementation of ECAP with precipitation hardening exhibits a promising strengthening mechanism to be applied to age-hardenable metals. On the other hand, the combined effect of precipitation hardening and excessive plastic strain is quite complicated and needs detailed investigations to understand the basics of strengthening mechanisms. In this respect, the experimental work in this thesis represents a substantial step forward to understand the strengthening mechanism resulted by a combined implementation of ECAP and precipitation hardening in aluminum 2024. In the first part of this study, various aspects of ECAP and post ECAP precipitation in comparison to solutionized and aged counterpart were investigated. Homogenization contribution of precipitation process was monitored via micro-hardness indentation and the degree of homogenization was characterized by hardness inhomogeneity index (HII). The variation of hardness, hence strain levels, observed in two different samples was also investigated considering level of back pressure, magnesium content and sample conditions. In the second part, the response of ECAPed and post-ECAP aged samples, when subjected to long term and moderate temperatures up to 1000 hours was investigated. A limiting temperature was suggested for the safe use of an ECAPed Al 2024. Throughout the study microstructural characterizations were performed using high resolution electron microscopy (HREM), scanning electron microscopy (SEM), electron backscatter diffraction (EBSD) and optical microscopy.