Tel ark ergitmeli eklemeli imalatta harici ısıtıcı kullanımının mekanik ve metalurjik özelliklere etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of external heater use on mechanical and metallurgical properties in wire arc additive manufacturing
  1. Tez No: 894889
  2. Yazar: EBUBEKİR DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmada, tel ark ergitmeli eklemeli imalat (WAAM) yöntemi ile üretilen parçaların kalıntı gerilme ve çarpılma kontrolü ele alınmıştır. WAAM, yüksek üretim hızına sahip olup büyük ve yoğun parçalar üretme kapasitesi sunan bir katmanlı imalat teknolojisidir. Bununla birlikte, WAAM sürecinde, ergitme sırasında oluşan yüksek ısı girdisi, termal şoklara neden olmakta ve bu durum çarpılmalar, kalıntı gerilmeler, yüzey morfolojisi kusurları ile düzensiz makro ve mikro yapılar gibi çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. Bu çalışma, harici ısıtıcıların WAAM üretiminde kullanımını önermekte ve bu yöntemi uygulamaktadır. Harici ısıtıcıların kullanımı, termal davranışın daha etkin kontrolünü sağlayarak üretilen parçaların kalitesini artırmayı amaçlayan yenilikçi bir yaklaşımdır. Bu bağlamda, harici ısıtıcıların parça kalitesi üzerindeki etkilerini değerlendirmek için deneysel çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Deneylerde ER70S-6 kaynak teli kullanılarak beş farklı geometri üretilmiş ve geleneksel WAAM ile harici ısıtıcılı WAAM yöntemleri karşılaştırılmıştır. Deneysel çalışmalara paralel olarak sayısal analizler de referans amaçlı yapılmıştır. Sonuçlar, harici ısıtıcılı WAAM ile üretilen parçaların daha düzenli geometrilere, rafine edilmiş iç yapılara ve daha kararlı mekanik özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. Optik ve SEM görüntüleri, harici ısıtıcılı WAAM yönteminin asiküler ve poligonal ferrit yapılarını azalttığını, beynit oluşumunu ise engellediğini ortaya koymuştur. Ayrıca, gözenekler, füzyon eksikliği ve katmanlar arası süreksizlikler gibi kusurların oluşumunda azalma tespit edilmiştir. Geleneksel WAAM yönteminde mikrosertlik değişimi %30 seviyesindeyken, harici ısıtıcılı WAAM yönteminde bu değişim %12'ye düşmüştür. Bu bulgu, harici ısıtıcıların mikroyapısal homojenliği artırarak malzemenin sertlik dağılımını daha tutarlı hale getirdiğini göstermektedir. Bununla birlikte, harici ısıtıcı kullanılan numuneler, standart WAAM numunelerine kıyasla yaklaşık %17 daha yüksek çekme mukavemeti sergilemiştir. Harici ısıtıcı kullanımının, kalıntı gerilme ölçümlerinde belirgin bir azalma sağladığı ve üretilen parçaların CAD verisi ile uyumunun ortalama %20 oranında arttığını göstermiştir. Bu bulgular, harici ısıtıcıların WAAM süreçlerinde termal kontrolü sağlayarak malzeme kalitesini ve mekanik performansı artırmada etkili bir yöntem olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study addresses the control of residual stress and distortion in parts produced using the Wire Arc Additive Manufacturing (WAAM) method. Due to the high heat input during the melting process in WAAM, the produced parts are subjected to thermal shocks, which can lead to various issues such as distortions, residual stresses, surface morphology defects, and irregular macro and microstructures. This research proposes and applies the use of external heaters in WAAM production as an innovative approach aimed at improving the quality of the produced parts by controlling thermal behavior more effectively. In this context, experimental studies were conducted to evaluate the effects of external heaters on part quality. Five different geometries were fabricated using ER70S-6 welding wire, and conventional WAAM and externally heated WAAM methods were compared. In parallel, numerical simulations were performed to provide reference data for the experimental studies. The results demonstrated that parts produced with externally heated WAAM exhibited more regular geometries, refined internal structures, and more stable mechanical properties. Optical and SEM images revealed that the externally heated WAAM method reduced the formation of acicular and polygonal ferrite structures and inhibited bainite formation. Additionally, a decrease in defects such as pores, lack of fusion, and interlayer discontinuities was observed. In the conventional WAAM process, the variation in microhardness was around 30%, while this variation decreased to 12% in the externally heated WAAM process. This finding indicates that the use of external heaters enhances microstructural homogeneity, resulting in a more consistent hardness distribution within the material. Furthermore, samples produced with external heaters exhibited approximately 17% higher tensile strength compared to standard WAAM samples. The use of external heaters also resulted in a significant reduction in residual stress measurements, and the alignment of the produced parts with CAD data improved by an average of 20%. These findings highlight the effectiveness of external heaters in controlling thermal behavior in WAAM processes, thereby improving material quality and mechanical performance.