Effectivness of a security portal for improving students knowledge and skills in it security
Öğrencilerin BT güvenliği alanındaki bilgi ve beceri düzeylerinin geliştirilmesinde güvenlik portalının etkisi
  1. Tez No: 383296
  2. Yazar: NİLAY PANCAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER DELİALİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğrencilerin ve öğretmenlerin (1) BT güvenliği hakkında hâlihazırda algıladıkları bilgi ve beceri seviyelerini, (2) Güvenlik Portalı'nın (GP) öğrencilerin BT güvenliğinde algıladıkları bilgi ve beceri seviyeleri üzerine etkisini ve (3) öğrencilerin GP ile ilgili memnuniyetini incelemektir. Çalışmanın amaçları doğrultusunda betimleyici araştırma tasarımı ve anket yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak BT Güvenliği Hakkında Alıgılanan Bilgi ve Beceri Anketi (PSKiITSQ)'nin iki farklı sürümü hazırlanmış ve kullanılmıştır. Öğrencilerin ve öğretmenlerin BT güvenliği hakkında algıladıkları bilgi ve beceri giriş seviyelerini ölçmek için anketin ilk sürümü olan PSKiITSQ-1 kullanılmıştır. Güvenlik Portalının etkisini ve öğrencilerin GP memnuniyetini anlamak için anketin ikinci sürümü olan PSKiITSQ-2 lise öğrencilerine uygulanmıştır. Toplamda 263 öğrenci ve 22 öğretmen PSKiITSQ-1'i ve 132 öğrenci PSKiITSQ-2'yi tamamen cevaplamıştır. Anketin sonuçları göstermektedir ki, öğrencilerin kayda değer çoğunluğu ne okulda ne de evde BT güvenliği hakkında iyi bilgilendirilmemektedirler. Üç konu dışında, (i) Android cihazlarına sahip bilgilerinin eklenmesi, (ii) bilinmeyen kişilerden gelen e-postaların açılmaması ve (iii) sosyal paylaşım sitlerinin güvenlik-gizlilik ayarları, öğrencilerin büyük çoğunluğu BT güvenliği hakkında hâlihazırdaki bilgi ve becerilerini“iyi”seviyenin altında değerlendirmişlerdir. Benzer biçimde e-postanın doğru kullanımı dışında öğretmenlerin de büyük çoğunluğu BT güvenliği hakkında hâlihazırdaki bilgi ve becerilerini“iyi”seviyenin altında değerlendirmişlerdir. Çalışmanın sonuçları GP'nın öğrencilerin BT güvenliği hakkındaki bilgi ve beceri seviyeleri üzerinde etkisi olduğunu ve bu değişimin istatistiksel olarak anlamlı olduğunu göstermektedir. Öğrencilerin büyük çoğunluğu GP'dan memnun kalmışlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study was to explore (i) the initial perceived knowledge and skill level of high school students, and teachers in IT security; (ii) the effect of a developed Security Portal (SP) on perceived knowledge and skill level of the high school students in IT security, and (iii) students' satisfaction with the SP. In line with the current study aims, descriptive research design and survey method was employed. As the data collection instrument, two different versions of the Perceived Knowledge and Skills in IT Security Questionnaire (PSKiITSQ) were developed and used. To measure the initial perceived knowledge and skill level in IT security, the first version of the survey (PSKiITSQ-1) was utilized. To understand the effect of the portal and student satisfaction with SP, the second version (PSKiITSQ-2) was administered to the high school students. In total, 263 complete responses were obtained from students and 22 from teachers for the PSKiITSQ-1; and 132 complete responses from students for the PSKiITSQ-2. Results of the survey indicated that significant majority of the students were neither well informed about IT security at school nor at home. Except three items, which are (i) adding owner information to IT devices with Android OS, (ii) not opening e-mails from unknown senders, and (iii) security-privacy settings of SNSs, majority of the students rated their perceived knowledge and skill in IT security below“good”level. Similarly, except proper use of e-mail, teachers also rated their knowledge and skill in IT security below“good”level. Current study results indicated that SP had a positive effect on students' knowledge and skills in IT security and this change was statistically significant. Great majority of the students were satisfied with SP.