Koçluk içeren ve içermeyen web-tabanlı mesleki gelişim uygulamalarının otizmli öğrencilerle çalışan öğretmenlerin öğretim becerilerini ve öğrencilerinin güvenlik becerilerini edinmeleri açısından karşılaştırılması
Efficacy of web-based professional development with and without coaching on teaching skills of special education teachers' and their students' outcomes
  1. Tez No: 524169
  2. Yazar: HATİCE DENİZ DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF TEKİN İFTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihinsel Engelliler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Araştırmada koçluk içeren ve içermeyen web-tabanlı mesleki gelişim portalı uygulamalarının (a) otizm spektrum bozukluğu olan öğrencilerle çalışan öğretmenlerin sosyal öykülerle öğretim ve video modelle öğretim uygulamalarına yönelik bilgi ve beceri düzeylerinin arttırılmasında etkililikleri ve verimlilikleri ve (b) öğretmenlerin öğretim sundukları otizm spektrum bozukluğu olan öğrencilere hedef güvenlik becerilerinin kazandırılmasında sosyal öykülerle öğretim ve video modelle öğretim uygulamalarının etkililikleri ve verimlilikleri karşılaştırılmıştır. Koçluk içeren ve içermeyen web-tabanlı mesleki gelişim portalı uygulamaları ile sosyal öykülerle öğretim ve video modelle öğretim uygulamalarının etkililikleri ve verimlilikleri, uyarlamalı dönüşümlü uygulamalar modeli ile karşılaştırılmıştır. Katılımcı öğretmenlere ilişkin bulgular her iki web-tabanlı mesleki gelişim uygulamasının da öğretmenlere hedef öğretim uygulamalarının kazandırılmasında neredeyse eşit düzeyde etkili olduğunu ve benzer düzeyde verimli olduğunu göstermiştir. Katılımcı öğrencilere ilişkin bulgular, sosyal öykülerle öğretim ve video modelle öğretim uygulamalarının hedef güvenlik becerilerinin edindirilmesinde, edinilen becerilerin genellemesinin ve kalıcılığının sağlanmasında neredeyse eşit düzeyde etkili ve verimli olduğunu göstermektedir. Son olarak, katılımcı öğretmenlerin ve katılımcı öğrencilerin ebeveynlerinin araştırmanın sosyal geçerliğine ilişkin görüşleri genel olarak oldukça olumludur.
Özet (Çeviri)
This study compared the effectiveness and efficiency of (a) web-based professional development with and without coaching on teaching special education teachers of students with autism spectrum disorder (ASD) to use the Social Stories and video modelling interventions and (b) Social Stories and video modelling interventions on teaching safety skills in their students with ASD. Moreover, the opinions of teachers and parents of students were also examined as the social validity of the study. Three certified special education teachers and their students with autism spectrum disorders participated in this study. An adapted alternating treatments design was used twice simultaneously in a nested manner to compare the differential effects of (a) web-based professional development with and without coaching on teaching the use of Social Stories and video modelling to the special education teachers of students with ASD and (b) social stories and video modeling on teaching safety skills to these students. Findings showed web-based professional development with and without coaching on teaching special education teachers of students with autism spectrum disorders the use of Social Stroies and video modeling interventions were almost equally effective and efficient. In addition to that Social Stories and video modelling interventions acquired were found equally effective and efficient on teaching safety skills in students with ASD. Last, both participant teachers and parents of the participating students' opinions on the study were positive in general.