Kent merkezinin yenilenmesi, Kırşehir kent merkezinin gelişim sürecini etkileyen, Merkez iş alanlarının gelişim ve değişime neden olan etmenlerin (Eşiklerin) belirlenmesi ve yenilenmesine yönelik bir araştırma
  1. Tez No: 38330
  2. Yazar: EMİNE KULECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM BOYNUKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
II KENT MERKEZİNİN YENİLENMESİ, KIRŞEHİR KENT MERKE ZİNİN GELİŞİM SÜRECİNİ ETKİLEYEN, MERKEZİ İŞ ALANLA RININ GELİŞİM VE DE?İŞİMİNE NEDEN OLAN ETMENLERİN (EŞİKLERİN) BELİRLENMESİ VE YENİLENMESİNE YÖNELİK BİR ARAŞTIRMA (Yüksek Lisans Tezi) Emine KULECİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs - 1995 OZ Merkezi İş Alanı, en yüksek erişilebilirlik noktasının (yaya ve taşıt ulaşımında odak noktasına ulaşılan) etrafında meydana gelen ve hemen yanında erişilebilirliğin avantajlarından yararlanma derecesi en yüksek olan üst düzeydeki kullanımların (perakende ticaret, bankalar, bürolar, servis ve kar'a yönelik hizmetler vb.) yeraldığı, arazi değerleri ile gündüz nüfusun gece nüfusuna oranla fazla olduğu, kentin ve alt bölgelerinin odak noktasını oluşturduğu, kentin dinamik alanlarıdır. Kent merkezindeki Merkezi İş Alanlarını (MİA) oluşturan alışveriş ve ticaret alanları ile diğer alt sistemlerini olumsuz yönde etkiliyen faktörlerin; kent merkezinin kent ve çevresi ile bir bütün olarak gelişimini olumsuz yönde etkiliyerek, gerilemesi veya durması sonucunda oluşturduğu“sorunlu alanların”belirlenmesi ve bu alanların belirli bir zaman dilimi içerisindeki mekansal gelişim süreci incelenerek, yeniden üretken ve dinamik yapısına kavuşturulmasıdır. Bu amaçla kentsel yenileme faaliyetlerinde uygulanan yöntem ve tekniklerin, Kırşehir kent merkezinde yeralan sorunlu alanlarda denenerek sınanması ve bu sorunlu alanların kentsel mekana yeniden kazandırılması amacıyla uygulamaya yönelik bir proje önerisi getirilmesidir. Tez çalışmasında içindekiler bölümünden sonra yeralan giriş bölümünde; çalışmanın amacı ve kapsamı, çalışma alanının seçimi ve çalışmada izlenen yönteme ilişkin açıklayıcı bilgilere yerverilmiştir.III Birinci bölümde; kent merkezi başlığı altında, tarihsel gelişme sürecinde kent merkezlerinin gelişimi, kent merkezinin tanımı ile kentsel büyüme kuramlarında kent merkezleri ve çeşitli yaklaşımlara yer verilmektedir. İkinci bölümde; kent merkezlerinin yenilenmesi başlığı altında, kent merkezinde yenilemenin amacı, kent merkezinde köhneme, kent merkezi yenilenmesinde uygulanan yöntemler, fiziksel açıdan, yasal ve yönetimsel açıdan ele alınmıştır. Üçüncü bölümde; 13. y.y. da ortaya çıkan“Ahilik”örgütünün“merkezi”olması ve Anadolu'da“zanaat ve ticaretin”gelişmesini sağlayan ve“kültür kenti”olarak da gelişimini sürdüren ve bugün ise eski önemini yitirmiş olan Kırşehir kenti çalışma alanı olarak seçilmiştir. Bu bölümde; Kırşehir kentinin yapısı, tarihi ve mekansal gelişimi ve sosyo-ekonomik yapısının, değişim ve gelişim süreçlerinin, merkezi iş alanlarının yapısal, mekansal değişim ve gelişim sürecine etkisi başlığı altında; Tarihsel gelişim süreci içinde Kent Merkezi ve MİA'nın mekansal gelişimi, kentin ve kent merkezinin demografik Özellikleri ve sosyo-ekonomik yapısı, kentteki planlama çalışmalarının tarihsel gelişimi ve MİA ile küçük sanatlar (eski) alanında uygulanan anket çalışmalarının sonuçlarının değerlendirilmesine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ise; Kırşehir kent merkezinde yeralan sorunlu alanların, bir dönüşüm modeliyle yeniden kent merkezine kazandırılması ve bu dönüşüm modelinin benzer gelişme gösteren illerde yeralan sorunlu mekansal alanlarda da uygulanabilir nitelikte olması ve elde edilen diğer sonuçlarla çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV A STUDY ON THE RENOVATION OF CITY CENTRE, RENOVATION OF THE FACTORS WHICH AFFECT THE PROCESS OF DEVELOPMENT OF CITY CENTRE IN KIRŞEHİR, AND WHICH LEADS TO THE DEVELOPMENT AND CHANGE OF CENTRAL BUSINESS AREAS. (M.Sc. Thesis) Emine KULECİ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May - 1995 ABSTRACT Central Business Areas can be defined as dynamic suburban areas, constituting the point of concentration of city and its hinterland, where facilities of highest benefit (wholesale trade, banks, offices, etc.) are located on the point of highest accessibility (that is, the core of concentration in pedestriad and vehicle transport) as a result of the advantages of this fact, and where real estate value, and daytime population compared to the nocturnal one is higher than in other areas. The aim of this study is to discover the factors which negatively affect Central Business Areas (CBA) - -which are made up of shopping and commercial areas- and other infra structures; to determine“problematic spatial areas”which are the consequences of the factors negatively affecting, deteriorating or terminating the growth of city and its environment as a whole, and reinstating these areas as productive and dynamic as possible by studying them within a certain period. It is among the aims of this study to bring a proposal project to apply the methods and techniques used in urban renovation activities in problematic areas in the city of Kırşehir and to improve the areas in question.V in the thesis dissertation, the Contents section is followed by the Introduction vvhich covers the purpose and scope of the study, the selection of the field to be studied, and some information on the method follovved. Section öne deals with, under the heading of city centre, the development of city centres with a historical outlook, the definition of city centre and various urban growth theories and approaches. Section two, titled“Renovation of City Centres,”is about the purpose of the renovation in city centre, the methods employed, and the legal and administrative dimensions involved. in Section Three, the fîeld of the study is Kırşehir, vvhich is the centre of“Akhism”(a professional institution vvhich appeared first in the 13 tlı century in Anatolia promoting professional ethics and solidarity among colleagues), and contributed to te development of“handicraft and trade”in Anatolia as“a city of culture,”and yet novvadays seems to have lost its previous importance. in this section the structure of Kırşehir, its historical and spatial/environmental, socio-economic process of development, the city center, influence of central business areas on the process of spatial change and development is analyzed. The environmental development of the city centre and CBA has been studied vvithin the framevvork of historical process of change and development, furthermore, demographic aspects and socioeconomic structure of the city and city centre, the historical background of city planning in Kırşehir, and questionnaire results on CBA and traditional handicraft has been evaluated. Section four is concerned about improving the problematic areas within the city centre vvith'the help of a transformation model, vvhich is supposed to be applicable in similar problematic environmental areas in the future, and finally other findings have been taken to consideration.