Statistical analysis of electricity energy consumption with respect to provinces in Turkey
Türkiye'deki elektrik enerjisi tüketiminin iller bazında istatistiksel analizi
  1. Tez No: 383303
  2. Yazar: MEHMET ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEYLAN YOZGATLIGİL, DOÇ. DR. ÖZLEM İLK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Son yıllarda Türkiye'de yaşanan ekonomik gelişmeler, nüfus ve sanayileşmenin hızlı bir şekilde artması vb. etkenler, Türkiye'de elektriğe olan talebin hızla artmasına neden olmuştur. Bu yüzden, elektrik tüketiminin doğru tahmin edilmesi, ülkemizin enerji stratejisinin belirlenmesinde önem arz edecektir. Bu çalışmanın amacı; sabit etkiler, tesadüfi etkiler ve dinamik panel veri analizi metotları ile Türkiye'deki illerin 1999-2011 yılları arasında gerçekleşen elektrik tüketim değerlerini kullanarak en tutarlı ve doğru tahmin modelini elde ederek Türkiye'deki illerin gelecek elektrik enerjisi tüketimlerini tahmin etmektir. Öngörü sonuçları, tesadüfi etkiler panel veri analizi tahmin modelinin bu üç yöntem arasında en doğru sonucu verdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the economic developments in Turkey, rapid increase in population and industrialization and such factors have led to an increment in the demand for electricity in Turkey. Therefore; the accurate estimation of electricity consumption will be important in determining the country's energy strategy. The purpose of this study is to forecast the future electricity energy consumption by acquiring the most consistent and accurate forecast models of the provinces in Turkey by using the fixed effects, random effects and dynamic panel data analysis methods with electricity consumption values of provinces of Turkey between the years of 1999-2011. Forecasting results suggest that the random effects panel data analysis is the best forecasting model among three methods providing the most accurate results.