Construction of physical and dream spaces through things/objects in the selected works of Georges Perec and Orhan Pamuk
Georges Perec ve Orhan Pamuk'un seçilmiş çalışmalarında şeyler/nesneler yoluyla fiziksel ve hayali mekanların kurulması
  1. Tez No: 383325
  2. Yazar: MÜGE ÖZMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE SEVİL ENGİNSOY EKİNCİ, PROF. DR. AYŞEN SAVAŞ SARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu tez, geçmişte ve şimdiki zamandaki gündelik yaşama ait şeyler/nesneler üzerinden kurulan“fiziksel”ve“hayali”mekânları disiplinler arası bir yaklaşımla incelemeyi amaçlar. Bu bağlamda, bu çalışma, Georges Perec'in Şeyler (1965) ve Orhan Pamuk'un Masumiyet Müzesi (kitap/2008), Masumiyet Müzesi (müze/2012) ve Şeylerin Masumiyeti (müze kataloğu/2012) eserlerine odaklanarak, bu eserlerdeki“fiziksel”ve“hayali”mekân dinamiklerini karşılaştırmalı olarak inceler ve şeylerin/nesnelerin mimari/edebi mekân üretimindeki rollerini göstermeyi hedefler. Şeyleri/nesneleri, Perec'te arzu kavramıyla ilişkilendirerek tartışırken, Pamuk'ta anıları canlandırmadaki güçleri yoluyla irdeler.
Özet (Çeviri)
This thesis is an attempt to examine the construction of“physical”and“dream”spaces through things/objects of daily life belonging to the past and the present. As an interdisciplinary study, it focuses on Things by Georges Perec (1965) and The Museum of Innocence (novel/2008), The Museum of Innocence (museum/2012) and The Innocence of Objects (catalogue of the museum/2012) by Orhan Pamuk and looks comparatively into the dynamics between“physical”and“dream”spaces in these works, and the roles played by things/objects in the architectural/literary production of spaces. Accordingly, it argues that while Perec scrutinizes things/objects in relation to the concept of desire, Pamuk explores their power of evoking memories.