Petrography and mineral chemistry of the basaltic rocks and dykes around Burunköy (Çorum) region, Turkey
Türkiye Burunköy (Çorum) bölgesinde yüzeylenen bazaltik kayaçların ve daykların petrografisi ve mineral kimyası
- Tez No: 383329
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA TOKSOY KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Burunköy (Çorum) bölgesinde yüzeylenen bazaltik kayaçların ve daykların petrografisi ve mineral kimyası bu çalışma kapsamında değerlendirilmiştir. Üzerinde çalışılan kayaçlar Neotetis Okyanusu'nun kuzey kolunun kapanmasıyla türeyen İzmir-Ankara-Erzincan Kenet Zonu'nun ofiyolitik melanjına aittir. Çalışma alanında, Sakarya Kompozit'ine ait metamorfik kayaçlar tektonik olarak İzmir-Ankara-Erzincan Kenet Zonu'na ait ofiyolitik melanjın üzerinde yer almaktadır ve Üst Neojen yaşlı sedimanlar iki zona ait kayaçları da uyumsuz olarak örtmektedir. Çalışma alanındaki kayalar üç kategoriye ayrılmıştır; yüksek derecede yapraklanmış-ezilmiş metabazaltlar, bazaltlar ve doleritik dayklar. Bu kayaçlar çeşitli kristal boyutlarında piroksen ve feldispat minerallerinden oluşmaktadır. Ojit fenokristalleri kristallenme sırasında magma odasına giren daha mafik sıcak magma impalsına işaret eden kırmızı renkli reaksiyon kenarı, kompozisyonal zonlanma, korozyon ve kuyruklanma özelliklerini göstermektedir. Benzer özellikler feldispat kristallerinde de gözlemlenmektedir. Kayaç gruplarındaki ana minerallerin Elektron Prob Mikroanaliz verileri piroksenlerin ojit ve feldispatların albit bileşiminde olduğunu ortaya çıkarmıştır. Yer değişimli mekanizma çizimleri genellikle petrografik gözlemleri de destekleyen magmaya yeni magma inflakslarına işaret eden birden fazla gruplaşma sergilemektedir. Mineral kimyası verileri kayaçların sübalkalen ve alkalen arasında geçiş niteliği gösteren orojenik olmayan bir ortamdan türediklerini önermektedir. İzotop verilerini de içeren tüm kaya jeokimyası verileri; kayaçların alkalen karakterde olup E-MORB ve OIB tipleri arasındaki bir geçiş ortamında oluştuğuna işaret etmektedir. Ayrıca veriler, çalışılan kayaçların DMM ve EM-I karışımından oluşan bir eriyikten türediklerini önermektedir.
Özet (Çeviri)
Petrography and mineral chemistry of the basaltic rocks and dykes, which are outcropping in the Burunköy (Çorum) region, are discussed in the scope of this thesis. The studied rocks belong to the ophiolitic melange of İzmir-Ankara-Erzincan Suture Zone that were derived from the closure of northern branch of Neotethys. In the study area, the metamorphic rocks of Sakarya Composite Terrane tectonically overlies the ophiolitic melange units, and Upper Neocene sediments cover both units unconformably. The rocks in the study area are divided into three categories; intensely foliated-sheared metabasalts, basalts and doleritic dykes. These rocks are mostly contain pyroxene and feldspar minerals with varying crystal sizes. The augite phenocrysts display reaction rims with reddish color, compositional zoning, corrosion and tailing properties which also observed for feldspars indicating more mafic hot magma impulse into magma chamber during crystallization. The Electron Probe Microanalyser data from constituent minerals of the rock groups revealed that pyroxene and feldspar are augite and albite, respectively. Substitutional mechanism plots generally display more than one group inferring new melt influx(es) into magma that supports the petrographical observations. Mineral chemistry data indicate the rocks have a transitional character from subalkaline to alkaline that derived from a non-orogenic environment. Whole rock geochemical data including isotopic once reveal that the rocks are alkaline in character and generated in a transitional environment between E-MORB and OIB. Furthermore, the data of studied rocks suggest that these rocks evolved from a melt formed by mixture of DMM and EM-I.