Current situation, usage, management and integration of the smart classroom technologies within the scope of fatih project: A multiple case study
Fatih Projesi kapsamındaki akıllı sınıf teknolojilerinin mevcut durumu, kullanımları, yönetimi ve entegrasyonu: Bir çoklu durum çalışması
- Tez No: 383348
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİDE YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 445
Özet
Bu çalışma Türkiye'deki okullarda bulunan akıllı sınıf teknolojilerinin (AST) öğretmenler tarafından kullanımlarını, karşılaştıkları problemleri, çözüm yollarını ve AST kullanımı için ihtiyaçlarını araştırmayı amaçlamaktadır. Bununla birlikte FATİH Projesi kapsamında okullarda bulunan AST'nin entegrasyon sürecinin YEĞİTEK tarafından nasıl yürütüldüğü de incelenmiştir. Çalışmada nitel çoklu-durum çalışma yöntemi kullanılmıştır. FATİH Projesi'nin iki pilot okulu çalışma için ayrı ayrı birer durum olarak ele alınmış, veriler gözlem, görüşme ve doküman incelemesi yöntemleri kullanılarak toplanmıştır. Buna ek olarak YEĞİTEK'te FATİH Projesi yürütme kurulundan da veri toplanmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile çözümlenmiştir. Çalışma bulguları, ilk durum okulundaki akıllı tahtalar ve ikinci durum okulundaki panel tip etkileşimli tahtaların büyük çoğunlukla projeksiyon cihazı olarak kullanıldığını ortaya koymuştur. Akıllı sınıf teknolojileri kullanılırken karşılaşılan problemler teknik problemler, bilgi ve beceri eksikliği ve içerik yetersizliği olarak ortaya çıkmıştır. Bu problemlerin bazıları bilgisayar öğretmeni, öğretmenlerin bizzat kendileri, öğrenciler, özel yayınevleri ve teknik servisler tarafından giderilmiştir. Ayrıca akıllı sınıf teknolojilerinin etkili ve verimli şekilde kullanılabilmesi için katılımcılar tarafından belirtilen gereksinimler yeterli hizmet-içi eğitim, daha uygun e-içerikler ve ulaşılabilir destek olarak listelenmektedir. Okullardaki akıllı sınıf teknolojilerinin entegrasyon süreci incelendiğinde okullara bu teknolojiler kurulmadan önce öğretmen ve okul yöneticilerinin görüşlerinin alınmadığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca araştırma bulguları, proje yöneticilerinin akıllı sınıf teknolojilerinin entegrasyon süreci hakkında öğretmen ve okul yöneticilerini yeteri kadar bilgilendirmediğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the existing usage of the Smart Classrooms Technologies (SCT) by teachers in the schools in Turkey, the problems they encountered, the solutions for these problems, and needs about the usage of SCT, as well as how the organization (YEGİTEK) conduct the integration process of the SCT within the scope of FATİH Project. The qualitative multiple-case study methodology was performed. Two pilot schools of the FATİH Project were separately analyzed as cases of the study and data were collected via observations, interviews and document analysis. Additional data were also gathered from the administration department of FATİH Project in YEGİTEK. The collected data were analyzed with content analysis method. According to findings of the study, the smart boards in the first case school and the PTIWB in the second case school were mostly used as projectors. The problems encountered while using the SCT were technical problems, lack of knowledge and skills, and inadequate e-contents for SCT. Some of these problems were solved by computer teacher, teachers' themselves, students, private publishers, and technical services. In addition, the needs for using SCT effectively and efficiently could be listed as sufficient in-service trainings, more suitable e-contents, and accessible support. The analysis regarding integration process of the SCT in the schools revealed that the perceptions of teachers and school administrators were not investigated before the installation of the SCT in the schools. In addition, the project administrators did not informed the teachers and school administrators about the integration process of SCT.