Design, implementation and verification of gas insulated load break switch at 12 kV voltage level
12 kV gerilim seviyesinde gaz izoleli yük ayırıcısı hücresi tasarımı, prototip yapımı ve tasarımın uygunluğunun doğrulanması
- Tez No: 383349
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ERKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu tezde, 12 kV seviyesinde SF6 izoleli yük ayırıcısı tasarımında arkın söndürülmesi, buna bağlı arkın uzaması konuları, gereken seviyede manyetik güç elde etmek için mıknatıs seçimi, kontak yapısı ve mıknatıs seçilmesi ile ilgili parametreler, izolasyon ortamının özellikleri ve tasarıma etkileri, mekanizma yapısı, ark modellemesi ve tasarıma uygun ark model formülünün türetilmesi konularında mühendislik katkıları ele alınmıştır. Bu tezin katkısıyla hücresinin tasarımı, prototip imalatı ve tasarımın akredite laboratuvarlarda testlerle doğrulanması ele alınmıştır. Ark modelleri, ark söndürme yöntemleri ve mekanizma yapısı ile ilgili literatür incelenmiştir. Bu literatür incelemesi ve piyasa araştırması sonucunda, tasarlanan yük ayırıcısında ark söndürme yöntemi olarak kontak içerisine yerleştirilmiş mıknatıs yardımı ile ark üzerinde manyetik güç etkisi yaratılması suretiyle, ark uzatılarak sönümlenmiştir. Mekanizma yapısı olarak da merkez etrafında rotasyona dayalı yapı seçilmiştir. Ark söndürülme yöntemi ve mekanizma yapısı seçiminde hedef alınan tasarım parametresi olan piyasadaki diğer ürünlere göre daha kısa sürede ve kontaklar arasında beklenen mesafeyi azaltarak arkın sönümlenmesi baz alınmıştır. Cassie ve Mayr başta olmak üzere ark modelleri incelenmiş ve Cassie modelin tasarıma en uygunu olduğu saptanmıştır. Cassie formülünün türetilmiş ve tasarıma uygulanmıştır. Maxwell ve Matlab simulasyon sonuçları ile matematiksel hesaplamalar karşılaştırılmıştır. SF6 gazı özellikleri incelenmiş ve simule edilmiştir. Kontak yapısı ve mıknatıs seçimi ile yay sabiti hesaplamaları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the engineering design contributions on arc extinguishing method, relevant arc stretching issue, selection of magnet to obtain expected magnetic force, contact structure and magnet selection parameters, insulation medium properties and design effects, operation mechanism, arc modeling and derivation of the design arc modeling formula on 12 kV SF6 gas insulated load break switch is handled. By these contributions of the thesis, the design, prototype manufacturing and verification of the design via testing at an accredited laboratory is investigated. Literature survey is completed related to arc models, arc extinguishing methodology and operation mechanism. As the outcome of this literature survey and the market search the designed load break switch is implemented with an arc extinguishing method based on forcing the arc to diminish via the magnetic force effect of the magnet within contacts. As the operation mechanism, rotation around central axis is applied. The arc extinguishing method and mechanism structure selection are based on the design target of extinguishing the arc in less duration within less separation between contacts compared with other products in market. Arc models starting with Cassie and Mayr models are investigated, and the Cassie model is selected as the most suitable model. Derivation of the Cassie formula and its application on the design is studied. Maxwell and Matlab simulation results are investigated and compared with the mathematical calculations. The SF6 gas parameters as the insulation level are studied and simulated. Contact structure and magnet selection parameters with the spring constant calculations are studied.