Synthesis and optoelectronic applications of benzotriazole and dibenzosilole based alternating copolymers
Benzotriazol ve dibenzosilol tabanlı alternatif kopolimerlerin sentezi ve optoelektronik uygulamaları
- Tez No: 383347
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇIRPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Dibenzosilol, diğer bir deyişle, silafloren tabanlı polimerler optoelektronik uygulamalardan elektrokromik (EC) cihazlarda, organik ışık yayan diyotlarda (OLEDs), organik alan etkili transistörlerde (OFETs) ve daha çok organik fotovoltaiklerde (OPV) son yıllarda artan bir ilgiyle, D-A yaklaşımında donör olarak kullanılıyorlar. Ayrıca, konjüge polimelerin (CP) elektronik ve optik özelliklerini ayarlamak adına, tiyofen ve selenofen gibi kalkojenofenler donör ve akseptör üniteleri arasında bir enerji köprüsü olarak kullanılmaktadırlar. Bu çalışmada, çeşitli alkil zincirleri ile fonksyonlandırılmış benzotriazol üniteleri akseptör ünitesi olarak kullanıldı.Donör karaktere sahip tiyofen ve selenofen grupları π-köprüsü molekülleri olarak ayrı ayrı kullanıldılar.Bir silafloren türevi polimer omurgasında donör molekül olarak kullanıldı.Bu hususta dört farklı konjüge polimer Suzuki kenetleme reaksiyonu kullanılarak sentezlendi.Polimerlerin elektrokromik ve fotovoltaik çalışmaları yapıldı.Sentezlenen polimerlerin termal davranışları TGA (Termogravimetric Analiz) ve DSC (Diferansiyel Taramalı Kalorimetre) teknikleri kullanılarak gerçekleştirildi.Polimerlerin redoks davranışları dönüşümlü voltametri (CV) cihazı kullanılarak yapılırken optic özellikleri UV-Vis spektrofotometri yöntemiyle belirlendi.Fotovoltaik cihaz yapımında kullanılan bütün malzemeler ITO kaplı cam yüzeye nemsiz ortam sağlayan eldivenli kabin içerisinde entegre edildi. Bu hususta birbirine harmanlanmış olan polimer PC71BM karışımının güç çevirim verimleri (PCE) bir standart olarak AM 1,5 G aydınlatma ile hesaplandı (100mW/cm2). Yapılan fotovoltaik çalışmalar ışığında en yüksek verim 2.57 % olarak PBTBTSif polimeri adına elde edildi
Özet (Çeviri)
Dibenzosilole synonym of silafluorene based polymers have been extensively used as the donor moiety in D-A approach for several years for optoelectronic applications like electrochromic (EC) devices, organic light emitting diodes (OLEDs), organic field effect transistors (OFETs) and most widely organic photovoltaics (OPVs). Moreover, chalcogenophenes such as thiophene and selenophene are used as an energy bridge between the donor and acceptor units to adjust the electronic and optical properties of the conjugated polymers (CPs). In this study, benzotriazole moieties functionalized by different alkyl chains were used as the acceptor unit. Thiophene and selenophene groups were used as π-bridge molecules with their donor character. A silafluorene derivative was used as the donor molecule in the polymer backbone. In this manner, four different p-type conjugated polymers were synthesized via Suzuki coupling reaction. The electrochromic and photovoltaic studies of these polymers were performed. The thermal characterizations of these polymers were conducted using TGA (Thermal Gravimetric Analysis) and DSC (Differential Scanning Calorimetry) techniques. The redox behaviors of the polymers were investigated by CV (cyclic voltammetry) and optical properties were determined by UV-Vis spectrophotometer. In the device fabrication, all components were integrated into ITO coated glass substrate in a moisture free glove box container. In this manner, power conversion efficiencies (PCE) of the polymer:PC71BM active layers were measured under standard AM 1.5 Global illumination (100mW/cm2). The highest PCE value was found as 2.57 % for PBTBTSif in the illumination of the photovoltaic studies.