Hybrid meta-heuristic algorithms for the resource constrained multi-project scheduling problem
Kaynak kısıtlı birden fazla projenin iş programlanması problemi için üst-sezgisel yöntemler geliştirilmesi
- Tez No: 383363
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RİFAT SÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Kaynak kısıtlı birden fazla projenin çizelgelenmesi problemi, iki ya da daha fazla projenin ortak kaynak havuzu kullanılarak çizelgelenmesi ve toplam proje süresinin kısaltılmasını amaçlamaktadır. Kritik yol yöntemi ve diğer çizelgeleme yöntemleri kaynak kısıtlarını dikkate almamakta, pratikte kullanılan yazılımlar ve yazılımların sezgisel yöntemleri ise probleme sınırlı çözümler sunabilmektedir. Birden fazla projenin çizelgelenmesi probleminin inşaat sektöründe pratik önemi ve kaynak kısıtlarının proje süresini ve maliyetini etkilediği düşünüldüğünde, probleme daha iyi çözümler bulmanın gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada, genetik algoritma, tavlama benzetimli algoritma ve ileri geri iyileştirme sezgiseli kullanılarak yeni bir melez üst-sezgisel algoritma geliştirilmiştir. Geliştirilen algoritma bu çalışma kapsamında oluşturulan ve birden fazla projenin yer aldığı test projelerinde, pratikte kullanılan yazılımların sezgisel yöntemleriyle ve bilinen diğer üst-sezgisel yöntemlerin sonuçlarıyla kıyaslanmıştır. Algoritmanın etkinliğini artırmak için paralel hesaplama stratejisi geliştirilmiş ve bir grafik işlem biriminde uygulaması yapılmıştır. Sonuçlar literatürdeki algoritmalara kıyasla belirgin ilerlemeler kaydetmiş ve paralel hesaplama stratejilerinin grafik işlem birimiyle uygulamasının yapım yönetimi alanındaki yüksek potansiyeli gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The general resource constrained multi-project scheduling problem (RCMPSP) consists of simultaneous scheduling of two or more projects with common resource constraints, while minimizing duration of the projects. Critical Path Method and other scheduling methods do not consider resource conflicts and practically used commercial project management software packages and heuristic methods provide very limited solutions for the solution of the RCMPSP. Considering the practical importance of multi-project scheduling and the fact that resource constraints impact the schedules and costs significantly, achieving an adequate solution to the problem is crucial for the construction sector. In this research, we present a new hybrid algorithm which is based on genetic algorithm, simulated annealing, backward forward improvement heuristics. The performance of the algorithms is compared with the performances of the known heuristic procedures and commonly used software packages using test instances particularly developed for multi-project environment. Effectiveness of the developed algorithm is further improved with the application of parallel computing strategies with a Graphical Processing Unit (GPU). Results revealed that effective resource management is a vital process but it is ignored by practitioners, heuristic methods and current software packages. Proposed algorithm showed significant improvements on the state of the art algorithms. It is also shown that parallel computing strategies with a GPU has high potential for meta-heuristic applications specifically for construction management research area in which there is a significant gap in the GPU research.