Thermal management of fiber-coupled-diode pumped Tm:YLF laser crystal slab
Fiber-akuple-diyot pompalı Tm:YLF lazer kristal bloğunun ısıl yönetimi
- Tez No: 383364
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE TUBA OKUTUCU ÖZYURT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2014
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 162
Özet
Sondan pompalı katı-hal lazerlerinde kristal içi ısıl etkiler, azami lazer çıkış gücü ve ışın kalitesini sınırlayan önemli etkilerdendir. Bu çalışmada, fiber-akuple-diyot pompalı Thulium(Tm)-katkılı-YLiF_4 (YLF) lazer kristal bloğunun azami ve ortalama kristal sıcaklıkları, ısıl mercek yarıçapı ve ısıl kaynaklı stres oluşumu gibi ısıl etkileri, farklı soğutma geometrileri için incelenmiştir. Lazer kristali üzerindeki ısıl etkiler, Gauss ve“top-hat”pompa profilleri ile tek yan yüzey, iki karşılıklı paralel yan yüzey ve dört yan yüzeyin ısı atma yüzeyi olarak kullanılma durumları için benzetimlenerek karşılaştırılmıştır. Dört yan yüzeyin ısı atma yüzeyi olarak kullanılma durumu diğer iki duruma göre kristalin ısıl ve ısıl-optik özelliklerinde önemli ölçüde iyileştirme sağlamıştır. Aynı şekilde Gauss profilli ısı üretimi,“top-hat”ısı üretim profiline göre, tüm soğutma durumlarımda daha iyi ısıl ve ısıl-optik performans göstermiştir. Isıl problemde, lazer kristalinin yanı sıra kristal tutucuların da sisteme katılmasının, sisteme yalnızca kristal uzunluğu boyunca sabit, kararlı hal iletimsel ısıl direncinin eklenmesi olarak etki ettiği görülmüştür. Lazer kristal tutuculu sistemler aynı şekilde tüm soğutma koşullarında ısıl ve ısıl-optik özellikleri benzetimlenip karşılaştırılmıştır. Tüm benzetim sonuçları ele alındığında, dört yan yüzey soğutmasının, alternatiflerine göre daha iyi sonuçlar verdiği görülmüş ve bu sisteme uygun deneysel düzenek tasarlanıp uygulanmıştır. Deneysel sonuçların, benzetim sonuçları ile uyuştuğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In end-pumped solid-state lasers, thermal effects in the lasing medium are important factors in determining the limits of the maximum achievable power and the laser beam quality. In the present study, thermal effects such as the maximum and average temperatures, thermal lens radius and thermally induced stress on a fiber-coupled-diode pumped Thulium(Tm)-doped-YLiF_4 (YLF) laser crystal slab with unity aspect ratio are investigated for different cooling geometries. The thermal effects are simulated and compared for the laser crystal slab pumped by Gaussian and top-hat incident pump profiles with one side surface, two parallel opposite side surfaces and all four side surfaces being used as the heat dissipating surfaces. The case with four heat dissipating side surfaces yielded significantly better results in terms of thermo-optical effects compared to those of the other two cooling cases. Also the top-hat pump profile outperformed the Gaussian profile in all cooling conditions. The introduction of crystal holders with different thermal conductivities on the steady-state thermal and thermo-optical performance of the slab is also investigated for all cooling cases. It is observed that the crystal holder acts as a constant steady-state conductive thermal resistance throughout the length of the crystal. Simulations favored the asymmetrically cooled 4-side cooling method. Accordingly, setups using two-stage holders are designed and experimented. The experimental data is found to be in agreement with the simulations.