Şevlere gömülü ankraj plakalarının davranışının incelenmesi
Investigation of uplift behavior of anchor plates in slopes
- Tez No: 413528
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA LAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, şevli ve şevsiz kum zeminlere gömülü ankraj plakalarının çekme kapasitesi model deneyler yapılarak araştırılmıştır. Deneylerde kare geometride ankraj plakaları kullanılmıştır. Deneylerde şev açısı 30° ve şev yüksekliği sabit tutulmuştur. Model deneylerde, gömülme oranı, kum sıkılığı ve ankrajın şev tepesine olan uzaklığının çekme kapasitesi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışmada ayrıca, kum zemine gömülü ankrajların, PLAXIS 3D bilgisayar programı kullanılarak, 3 boyutlu sonlu elemanlar yöntemi ile sayısal çözümü yapılmıştır. Elde edilen deney ve sayısal analiz sonuçları karşılaştırılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, uplift capacity of anchor plates embedded in sand with slope and without slope was investigated by conducting laboratory model tests. Square shaped anchor plates were used in the tests. In the tests, angle of slope was kept as 30° and the height of the slope was always the same. In the model tests, the effect of embedment ratio of anchor plate, relative density of sand and the location of the anchor plate relative to the slope crest on the uplift capacity have been investigated. In addition to that, the numerical analysis of anchors embedded in sand were conducted by finite element based software PLAXIS 3D. The results obtained from the numerical analysis were compared with the results of the experimental studies.