Modes of urbanization: Changing paradigms in architecture at urban scale
Kentleşme modelleri: Kentsel ölçekli mimaride değişen paradigmalar
- Tez No: 383370
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ARİF SARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
1980'lerden beri devlet ve özel sektörün araçlarıyla işgal edilmiş olan kentsel mekan birçok tartışmaya konu olmuştur. Kapitalist üretim biçiminin merkezinde duran kentleşme pratiği mekansal üretimde sermayenin gücünün vurgulandığı bir sürece evrilmiştir. Bugünkü bağlamda, kentleşme pratiğine dair geçerli ve uygun tepkiler oluşturabilmek için, mekan üretimin ardındaki esas kuvvetler incelenmeli ve kentsel pratiklerin alt metinleri okunmalıdır. Bu tezin amacı, mevcut kentsel söyleme alternatif olarak Diyalektik Kentbilimini incelemekte ve biricik teorik bağlamı ile metodolojisini tasarım disiplinleri ile buluşturabilmektir. Bu amaçla, mimarinin analitik araçları sosyal ve politik bir bağlam gözetilerek yeniden ele alınmıştır. Diyelektik kentbilimi ile yeniden tariflenen kentsel mekan, mimarinin amaç ve araçlarının da yeniden tasarlanmasını gerektirmektedir. Örnek bir çalışma olarak sunulan Ankara Kent Atlası bu niyetin test edilmesinde aracı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Since the 1980s, the urban space has become the major debated territory of a new contestation orchestrated by the agents of bureaucratic state and corporate society. As the central figure of the capitalist mode of production, the process of urbanization evolved into a declaration of the potency of capital over the entire process of spatial production. Today, it is imperative to delve into the actual moments of the production of space and entirely grasp the connotations of the urban in order to generate valid and appropriate reactions against the process of urbanization. The intention of this thesis is to broaden the prevailing discourse about the urban change through focusing on a particular mode of urbanization; Dialectical Urbanism and translate its unique theoretical framework and methodology into the language of design disciplines. For this purpose, this thesis engages a socio-political framework with the analytical tools of architecture, which are believed to govern and shape the way the designer perceives the urban reality from the very beginning of his involvement into the problem situation. If the urban domain is defined with respect to the premises of Dialectical Urbanism, so should be the task and the tools of the architect for a better fit with a dialectically expounded urban theory. The Urban Atlas of Ankara will be introduced as an exemplar study, which is believed to fulfill this intention.