Reconsideration of the architectural program of the olympic games
Olimpiyat oyunlarının mimari programının irdelenmesi
- Tez No: 383371
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERİN FATMA GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapan kentlerin bu süreç boyunca geçirdiği gelişim, dönüşüm ve bozulmalar düşünüldüğünde, Olimpiyat yapılarının tasarım sürecinde 'mimari programın' rolü ön plana çıkmaktadır. Geçmiş örneklere bakıldığında, özellikle oyunlar süresince tanımlı olan mimari programın, oyunlar sonrasında tanımsız bir mimari programa dönüşmesi esas sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Sürecin başında mimari program iyi tanımlanmadığı için süreç içinde programın dönüşümü muğlaklaşmaktadır. Mimari programın dönüşümünün muğlaklığı, Olimpiyat yapılarının Oyunlar sonrasında yerel bağlama entegrasyonunu ve yeniden adaptasyonunu güçleştiren sorunlara sebep olmaktadır. Tez, bu sorunları doğuran mevcut program meselelerini incelemek için Olimpiyat Oyunlarının mimari programını irdelemeyi amaçlar. Bunu yaparken, mimari program geçişinin süreç başında tasarlanabilmesi için 'programatik katmanlanma' bir tasarım aracı olarak tartışılır. Programatik katmanlanma, program katmanlarının etkileşimi sonucu ortaya çıkan çeşitli aktivitelerin biraradalığını destekleyen bir tasarım aracı olarak görülür. Bu tez, çeşitli program katmanlarının Olimpik yapılarda barındırabilmesi için yapıların çeşitli senaryolar üzerinden geliştirilmiş programatik esneklik ve geçicilik ile tasarlanması gerektiğini savunur. Yapılan araştırma sonucunda, Olimpiyat Oyunlarının tarih boyunca geçirdiği değişim ve gelişmelere rağmen Olimpiyat yapılarının mimarisinin gelişiminin kısır kaldığı görülmüştür. Bu tezin önemli bir diğer çıkarımı ise ev sahibi kentlerin Olimpiyat Oyunları üzerine kurdukları söylevlerin Oyunların düzenlenmesi sürecinde önemli bir role sahip olamsına rağmen bu söylevlerin uzun süreli planlara olan etkisinin azımsandığıdır.
Özet (Çeviri)
The role of 'architectural program' in the design phase of the Olympic structures becomes prominent with regard to the processes of development, transformation, and deformation that the cities have undergone by hosting the Olympic Games. Considering the previous examples, especially, the transition from the pre-determined program for the event phase to the indetermined program for the post event phase appears to be the main problem, since it is, generally, not well defined in the beginning of the whole process and then it turns into an ambiguous transition. This ambiguous transition process results in the problems related with the integration and re-adaptation of the Olympic structures into the local context in the post-event phase. This thesis argues for the fact that the main issue behind these problems is the architectural programming of the Olympic Games. Then, it aims at reconsidering the architectural program of the Olympic Games in order to address existing programmatic issues that give way to the integration and re-adaptation problems. In doing so, 'programmatic layering', which encourages the coexistence of various activities emerging from the interaction among the various program layers, is discussed as a design tool to define the programmatic transition in the design phase. This thesis claims that the Olympic structures should be designed with a certain level of programmatic flexibility and temporality through a proposed scenario for the long-term development in order to accommodate various programmatic layers in the structures, which are shaped with a certain level of permanency by pre-determined program. It is shown that the architecture of the Olympic structures has hardly evolved their form and spatio-functional schema despite of the several changes and updates in the program of the Olympic Games. The significant conclusion of this thesis is that the narration of the host cities has gained power to manage the program through the Olympic processes, yet the host cities underestimate the influence of the narration on the long-term development by focusing on only the issue of staging the Games.