Analysis of border ownership cues and improvement of depth prediction using border ownership
Sınır sahipliği ipuçlarının analizi ve sınır sahipliği bilgisi ile derinlik tahmininin iyileştirilmesi
  1. Tez No: 383379
  2. Yazar: MEHMET AKİF AKKUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN KALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sınır sahipliği resimdeki alanların hangi resim sınırlarını sahiplendiğini belirleme problemidir. Bu bilgi nesne bölütleme, nesne tanıma, derinlik algılama, hareket algılama gibi bir çok üst seviye görme problemi için gerekli ve önemlidir. Sınır Sahipliği (SS) için kullanılan halihazırdaki hesaplama yaklaşımları ya yapay ya da yetersiz sayıda gerçek dünya imgesiyle çalışmaktadır. Bu tezde, 500 iç alan 500 dış alan resmi içeren geniş kapsamlı yeni bir SS veritabanı hazırlandı. Bu veritabanı kullanılarak T-kesişim, L-kesişim, eğrilik, alt-alan ve zıtlık gibi değişik bilgisayarlı görü ipuçlarının bireysel ve katışımsal olarak SS tahmin etmedeki yetkinlikleri sınandı. Ve bu ipuçları kullanılarak çoğunluğu esas alan temel bir SS tahmin eden bir hesaplamalı model geliştirildi. Bunlara ek olarak, nitelik tabanlı bir stereo metodu ile SS bilgisi birleştirilerek imgedeki homojen alanlarda daha doğru sonuçlar üreten bir derinlik tahmin metodu önerildi.
Özet (Çeviri)
Border Ownership is the problem of identifying which image regions own the image border. This information is essential and important for large variety of high-level vision problems such as object segmentation, object recognition, depth perception, motion perception etc. Current computational approaches to Border Ownership (BO) estimation either use artificial or limited number of real images. In this thesis, we propose a new comprehensive BO database, including 500 indoor and 500 outdoor images whose BO information is labeled by human participants. Using this dataset, BO estimation capability is investigated for several visual cues such as T-junction, Ljunction, curvature, lower region and contrast both individually and combinatorially. Then using these cues, a basic computational model is proposed which estimates BO information based on the majority rule. Moreover, a new method, which merges a feature-based stereo algorithm and BO information, is proposed for more accurate depth prediction on homogeneous areas.