K band substrate integrated waveguide power dividers
K band substrat tümleşik dalga kılavuzu güç bölücüler
  1. Tez No: 383385
  2. Yazar: ORÇUN KİRİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZLEM AYDIN ÇİVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez çalışmasında Substrat Tümleşik Dalga Kılavuzu (STDK) teknolojisi kullanılarak çeşitli güç bölücü yapıları incelenmiştir. Geleneksel ikiye bölen güç bölücü yapıları olarak bilinen 1 x 2 Y ve T-Bağlantı güç bölücülerinin tasarımı ve üretiminde, S11 ölçüm ve benzetim sonuçlarının uyumlu olduğu gözlenmiştir. Ayrıca, S21 ölçüm ve benzetim sonuçları arasındaki farklar çalışma frekansında 0.4 – 0.8 dB civarındadır. Bunlara ek olarak, geleneksel yapıların art arda kullanılması ile elde edilen 1 x 4 güç bölücü yapıları tasarlanmış ve üretilmiştir. Tasarlanan ve üretilen Y & Y ve T & Y - Bağlantı STDK güç bölücüleri, araya girme kaybı ölçüm ve benzetim sonuçları arasında sırasıyla yaklaşık 0.6 dB ve 0.4 dB farklılığa sahiptir. S11 benzetim ve ölçüm sonuçları da birbiriyle uyumludur. Bu çalışmada ayrıca, eşit olmayan güç bölme işlemi için yeni bir sekize bölen güç bölücü yapısı önerilmiştir. Önerilen yapı, çıkış terminallerinde neredeyse eş fazlara sahip olacak ve -20 dB SLL Taylor (ñ=3) genlik dağılımını sağlayacak şekilde tasarlanmış ve üretilmiştir. Tasarlanan güç bölücü ile beslenen 8x1 ve 8x4 yarıklı STDK dizi antenleri tasarlanmış, üretilmiş ve ölçülmüştür. Tasarımı doğrulamak amacıyla ölçüm sonuçları benzetimler ile karşılaştırılmış; ölçülen ve benzetimden elde edilen ışıma örüntüleri arasında iyi bir uyum gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, various K band power divider structures are developed using the substrate integrated waveguide (SIW) technology. In the design and production of the 1 x 2 Y and T - Junction power dividers known as the conventional power divider types, good agreements are observed between measured and simulated S11 results. Also, the differences between simulated and measured S21 results are approximately 0.4 – 0.8 dB at the operating frequency. In addition to these, 1 x 4 dividers obtained by successive addition of the conventional structures are designed and produced. The designed and fabricated Y & Y and T & Y - Junction SIW power dividers have approximately 0.6 dB and 0.4 dB insertion loss differences between the measurement and simulation results respectively. Moreover, there are good agreements between the S11 simulation and measurement results. Furthermore, a novel 1 x 8 power divider is proposed for unequal power division operation. The proposed divider is designed and fabricated to provide almost equal phases and -20 dB SLL Taylor (ñ=3) amplitude distribution at output ports. 8x1 and 8x4 slotted SIW arrays, fed through this power divider, are designed, fabricated and measured. Measurement results are compared with the simulations to verify the designs and measured far fields agree very well with the simulated ones.