Substrate integrated waveguide filters for microwave applications
Mikrodalga uygulamaları için altaş entegre dalga kılavuzu filtreler
- Tez No: 670705
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN TÜRKER TOKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Haberleşme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Altaş entegre dalga kılavuzu (SIW), küçük boyutu, düşük maliyeti, yüksek performansı, üretim kolaylığı ve diğer mikrodalga bileşenleriyle entegrasyon kolaylığı nedeniyle dikdörtgen dalga kılavuzuna (RW) güvenilir bir alternatif olarak önerilmiştir. Bu tez, SIW bant geçiren filtrelere (BPF'ler) odaklanmakta ve tasarım prosedürlerini ayrıntılı olarak sunmaktadır. Bu prosedürler, X-bandı frekans aralığında farklı dereceler, yanıtlar ve bant genişlikleriyle çalışan post ve iris SIW filtrelerine uygulanmıştır. Bu çalışmada, 10 GHz merkez frekansı ve 500 MHz bant genişliği üzerinde Butterworth ve Chebyshev yanıtları kullanılarak üçüncü ve beşinci dereceden filtreler tasarlanmış, simüle edilmiş ve analiz edilmiştir. Burada, iris filtreleri yeni bir tasarım mekanizması kullanılarak önerilmiştir ve elde edilen sonuçlar, sıradan iris filtrelerinin performansıyla büyük bir uyum içindedir. Filtreler CST Mikrodalga Stüdyosunda simüle edilmiştir ve simüle edilen filtrelerin tümü eşdeğer RW filtreleriyle karşılaştırılmıştır. Daha sonra farklı merkez frekansları ve bant genişlikleri üzerinde çalışan filtrelerin simülasyon sonuçlarını göstererek filtre tasarım prosedürlerinin farklı merkez frekansları ve bant genişlikleri için çalıştığı kanıtlanmıştır. Post ve iris SIW filtrelerinin iki prototipi üretilmiş ve vektör ağ analizörü ile ölçülmüştür. Post ve iris SIW filtrelerinin simülasyon sonuçları ve ölçüm sonuçları karşılaştırılmıştır. Post filtre, filtrenin durdurma bandında daha düşük araya girme kaybı ve daha yüksek geri dönüş kaybı sergilediği görülmüştür. Düşük maliyeti, küçük boyutu, üretim kolaylığı, yüksek performansı ve diğer bileşenlerle entegre edilebilirliği sayesinde, gösterilen X-bant SIW filtrelerinin her iki türü de çok yönlüdür ve radarlar ve uydu iletişimi dahil olmak üzere çeşitli pazar uygulamaları için çok uygundur.
Özet (Çeviri)
The substrate integrated waveguide (SIW) has been proposed as a reliable alternative to the rectangular waveguide (RW) due to its small size, low cost, high performance, ease of manufacturing and simplicity of integration with other microwave components. This thesis focuses on SIW band-pass filters (BPFs) and presents their design procedures in detail. These procedures are applied to post and iris SIW filters working at the X-band frequency range with different orders, responses and bandwidths. In this work, third and fifth-order filters have been designed, simulated and analyzed using Butterworth and Chebyshev responses on 10 GHz center frequency and 500 MHz bandwidth. Here, Iris filters have been proposed using a new design mechanism and the obtained results are in great agreement with the ordinary iris filters' performance. The filters are simulated in CST Microwave Studio and all of the simulated filters have been compared with the equivalent RW filters. After that, it has been proved that the filter design procedures work for different center frequencies and bandwidths by showing simulation results of filters working on different center frequencies and bandwidths. Two prototypes of the post and iris SIW filters are fabricated and measured with the vector network analyzer. The simulation results and measurement results of the post and iris SIW filters are compared. Post filters exhibit lower insertion loss and higher return loss at the stop-band of the filter. With their low cost, small size, ease of manufacturing, high performance and integrability with other components, both types of the demonstrated X-band SIW filters are very versatile and well-suited for a variety of market applications, including radars and satellite communications.