Devletlerin uzay faaliyetlerinden doğan sorumluluğu
International liability of states arising from their space activities
- Tez No: 383406
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLKÜ HALATÇI ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
İnsanlığın uzaya erişmesi, ilk yapay uydu olan Sputnik'in 4 Ekim 1957 tarihinde Dünya yörüngesine (LEO) yollanması sonucu olmuştur. Bu gelişme, insanoğlunun Ay'a ayak basması ile umut edilenin çok ötesinde bir ilerlemeler silsilesine sebebiyet vererek devletlerin dikkatini uzaya yöneltmiştir. Bu çalışmada, 1957'den bu yana gelişip ilerleyen uzay faaliyetleri ile bu faaliyetlerin devletler açısından sorumluluk doğuran zararlı sonuçları üzerinde durulmuştur. Uluslararası Uzay Hukuku'nun oluşumunda ve gelişiminde öncülük eden Birleşmiş Milletler'in uygulamaları ve onun nezdinde yapılan uluslararası anlaşmalar çerçevesinde, uzay araçlarından kaynaklı zararların devletler üzerindeki yansıması ve devletlerin bundan doğan uluslararası sorumluluğu incelenmiştir. Uzay Hukuk'u, söz konusu alana yönelik olarak devletlerin sorumluluğunu, bazı uluslararası anlaşmalar çerçevesinde ele almaktadır. Bu anlaşmalardan birisi olan ve bu çalışmanın belkemiğini oluşturan «1972 Tarihli Uzay Cisimlerinin Verdiği Zarardan Dolayı Uluslararası Sorumluluk Hakkında Sözleşme» (1972 Sorumluluk Sözleşmesi), devletlerin uluslararası anlamdaki sorumluluğunu ayrıntılı şekilde düzenlemektedir. Buna ek olarak, daha genel nitelikli olan ve Uzay Hukuku'nun Anayasası olarak adlandırılabilecek «1967 Tarihli Ay ve Diğer Gökcisimleri Dâhil, Uzayın Keşif ve Kullanılmasında Devletlerin Faaliyetlerini Yöneten İlkeler Hakkında Antlaşma» (1967 Uzay Antlaşması) ise, konu hakkında bazı temel ilkelere yer vermektedir. Konu dâhilinde olmak üzere bu çalışmada bazı güncel tartışmalara da değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The access of mankind to the outer space came true when the first artificial satellite Sputnik was launched into LEO on October 4, 1957. This progress followed by landing the humans on the Moon causing a range of improvements far beyond their hope drew the attention of many States into the space. In this study, space activities which have been evolving and advancing since 1957 and harmful consequences of those actions for States in terms of responsibility are put overall emphasis on. In the light of the United Nations' leading implementations on formation and development of International Space Law and the international agreements, the reflections of damages caused by space objects on States and international responsibilities of States originating from these acts are studied. Space Law discusses States' responsibilities related to the field in question within the framework of certain international agreements. As one of these agreements and the backbone of this study, «1972 Convention on International Liability for Damage Caused by Space Objects» (1972 Liability Convention), regulates States' responsibilities in detail under Public International Law. In addition, «1967 Treaty on Principles Governing the Activities of States in the Exploration and Use of Outer Space, Including the Moon and Other Celestial Bodies» (1967 Outer Space Treaty) which is more general and which can be regarded as the Constitution of Space Law embodies certain basic principles related to this issue. This study also mentions some current debates related to the topic.