Türkiye'de işçi sınıfı haritasında güvencesizlik deneyimleri
Precarity experiences in the working class map
  1. Tez No: 383407
  2. Yazar: ELİF HACISALİHOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE YÜCESAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de işçi sınıfının güvencesizleşme deneyimini konu edinmektedir. İşçi sınıfı üyelerinin, Türkiye işgücü piyasası özelinde yer aldıkları farklı istihdam biçimlerinden hareket ederek, çalışma yaşamı ve çalışma dışı yaşamlarında güvencesizlik deneyimlerine odaklanılmıştır. Aslen üretim ilişkilerini temel alarak, yaşamın tüm alanına sirayet eden güvencesizlik deneyiminin, işçi sınıfı içerisinde bir homojenleşmeye mi, yoksa heterojenleşmeye mi neden olduğu çalışmanın sorunsalını oluşturur. Çalışmanın temel problemi, çalışma yaşamı ve yaşamın tümünde deneyimlenen güvencesizleşmenin ayrıştıran/parçalayan veya birleştiren/bütünleştiren etkilerinin neler olduğudur. Böylelikle“Türkiye'de işçi sınıfı güvencesizlik ekseninde toplumsal ilişkiyi nasıl kuruyor; nasıl bir toplumsal ilişkiye yöneliyor?”soruları ekseninde güvencesizlik, hem mikro ölçekte (işçiler tarafından) hem de makro ölçekte (toplumsal ilişkilere yönelim ve etkileyiş açısından) bir analize imkan vermiş olacaktır. Çalışmada güvencesizliğin farklı boyut ve sonuçlarının özellikle işçi sınıfı üyelerinin bakış açısıyla ortaya çıkarılması için nitel araştırma yöntemine başvurulmuştur. Yapılan alan araştırmasında işgücü piyasasında farklı istihdam biçimleri ile yer alan işçiler ve halihazırda işsizler ile derinlemesine mülakatlar yapılmış ve gözlemlerden faydalınmıştır. Ulusal ve uluslararası literatürde üzerinde ortaklaşılmış bir güvencesizlik tanımı bulunmamakla beraber, konuyla ilgili alan araştırmaları da oldukça sınırlıdır. Bu çalışma, literatürdeki bu eksiklikliklere katkı sağlayarak, sonraki çalışmalar için de yol açıcı olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis problematizes the experience of precarity of working class in Turkey. This thesis focuses on the experience of precarity within the working and non-working life of working class members while also identifying different employment types that are specific to the Turkish labour market. Basically based upon to production relations, experience of precarity spreading the all parts of life causes a homogeneity or heterogeneity in working class constitutes the problem of this thesis. The main problem of this thesis is the separating or combining effects of precarity which is experienced in working life, and all aspects of life. Thus, precarization, will be allow an analyses both micro level (by workers) and macro level (in terms of tendency to social relations and effecting them) among“How does Turkish working class constitutes the social relation and tends towards to a social relation among precarization”questions. This thesis employs qualitative research methods to identify different dimensions and results of precarty, especially with the wiewpoint of working class members. In-depth interviews were conducted with workers from different categories of employment in labour market and unemployed. Not only there is not a common definition of precarity in national and international literature but also the number of field researchs are very limited. This thesis aims to lead up for the forthcoming researchs by contributing this deficiency of the literature.