Yoksulluk ve vergi politikaları: Türkiye üzerine uygulamalı bir analiz
Poverty and tax policies: An applied analyses on Turkey
- Tez No: 383409
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAL BAHÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yoksulluk son dönemlerde Dünya Bankası'nın ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programının artan derecede ilgi odağı haline gelmiştir. Bu kapsamda yoksulluğu azaltma stratejileri geliştirilmiş ve çeşitli destek programları uygulanmıştır. Ancak ülkelerin ekonomik, siyasi ve sosyal şartlarının birbirinden oldukça farklı olması yoksulluğun ölçülmesini ve değerlendirmesini zorlaştırmaktadır. Bu çalışmada vergi oranlarında yapılan değişikliğin yoksulluğa etkisi ekonometrik olarak ölçülmeye çalışılmış ve sonuçların maliye politikası alanındaki uygulamaları ve politika önerileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, poverty has increasingly become a focal point of World Bank and United Nations Development Programme. Alleviating poverty strategies are developed and a series of support programmes are implied in this context. However, the substantial differences of country's economic, politic and social conditions make it hard to measure and evaluate poverty. In this study, it is tried to measure the econometric effect of tax rate changes to poverty and to assess the implications of results at fiscal policy and policy offers.