Sigorta sözleşmelerinde akit öncesi ihbar külfeti ve buna bağlanan hukuki sonuçlar
Duty of disclosure in the insurance contracts and its legal consequences
- Tez No: 383420
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ŞENOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Sigorta sözleşmelerinde sigorta ettiren tarafından yerine getirilmesi gereken ihbar, gerek mahiyeti gerekse müeyyideleri açısından büyük öneme sahiptir. Konuya ilişkin esas düzenleme 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 1435 ila 1443. maddeleri arasında düzenlenmiştir. Mülga 6762 sayılı Kanuna nazaran daha geniş ve ayrıntılı maddeler sevk edilmesine rağmen, ihbarın önemi nedeniyle bazı konular yeni Kanun döneminde de tartışılmaya devam edilecektir. Bu çalışmada ihbarın özel olarak düzenlenmesinin nedenleri, ihbarın kim tarafından kimlere karşı yerine getirileceği, ihbarın konusu, ihbarın hukuki niteliği ve son olarak ihbarın gereği gibi yerine getirilmemesi durumunda ortaya çıkan hüküm ve sonuçlar incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Policyholder's duty of disclosure in the insurance contract is a crucial issue both by its essences and consequences. Duty of disclosure is mainly arranged in Turkish Commercial Code (Nr: 6102), articles between 1435 and 1443. Despite extinct commercial code (Nr:6762), new code has more detailed articles, since duty of disclosure's importance, some of the spesific details will continue controversial. In this study, we will examine the reason of why duty of disclosure is arranged specifically in the code, who has duty of disclosure and to whom, the meaning and the context of the duty, the basis of duty of disclosure relating to law and finally the consequences of the breach of duty of disclosure.