Türkiye'de su yönetimi
Water management in Turkey
- Tez No: 383419
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YİĞİTBAŞIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Dünyaya düşen su sınırlı iken, nüfusun ve şehirleşmenin artmasının yanında, günlük yaşamdaki gereksinimlerin hem artması hem de çeşitlenmesi sonucunda kullanılan su miktarı günden düne artmaktadır. Küresel ısınma sonucu iklim değişikliğinin su kaynakları üzerindeki olumsuz etkisi de suyun kalitesinin ve miktarının korunmasını zorunlu kılmaktadır. Su, başta içme ve kullanma gibi temel gereksinimler için olmak üzere, tarımda, sanayide ve enerjide kullanılmaktadır. Bunun yanında, doğanın kendi varlığını sürdürebilmesi için de suya gereksinimi vardır. Ekonomik gelişmenin sağlanması ve aynı zamanda doğal dengenin bozulmadan sürdürülebilmesi için suyun miktarı ve kalitesi göz önünde bulundurularak yönetilmesi zorunlu olmaktadır. Bu bakımdan, su kaynaklarının bütün boyutlarıyla ele alındığı havza temelli bir yaklaşım ile yönetilmesi gerekmektedir. Türkiye'nin de su kaynakları yönetiminde bugün geldiği nokta, özellikle AB üyelik sürecinde havza temelli yaklaşımdır. Bugün, en eskisi 1926 tarihli olmak üzere Türkiye'de su yönetimi konusunda pek çok yasal düzenleme olduğu gibi, pek çok sorumlu kurum da bulunmaktadır. Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın 2011 yılında kurulmasıyla birlikte yürürlüğe konan bazı yasal düzenlemelerle, hem merkezde ulusal su politikalarının oluşturulması hem de yerelde havza temelli yaklaşımın örgütlenmesi sağlanmaktadır. TBMM'ye sunulmak üzere hazırlanan taslak“Su Kanunu Tasarısı”yasalaştıktan sonra, Türkiye'de havza temelli su yönetimi yaklaşımında yasal ve yönetsel önemli bir bütünlük sağlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Whereas precipitation of water on the earth is limited, as a result of an increase in population and urbanization together with both increase and diversification of the daily life demands, the quantity of the water used increases continuously. Negative effect of the climate change which is a result of global warming on the water resources also requires protecting the quality and quantity of water. Water is used primarily for domestic purposes. It is also used for irrigation, industry and energy production. Besides, nature needs water in order to sustain its survival. In order to keep economic growth and to sustain natural balance without destruction, it is required to manage water by taking into consideration of its quantity and quality. Therefore, water should be managed by the river basin approach in which all aspects water resources are taken into account. Turkey is also at the point of river basin approach in the water resources management, especially in the process of European Union membership. At present, there are a lot of legal arrangements whose oldest one is 1926 dated Water Law as well as lots of responsible authorities in the water management. Together with the establishment of Ministry of Forestry and Water Affairs since 2011, by means of some enacted legal arrangements, it has been realized both determination of national water policies at the central level and organization of river basin approach at local level. It is obvious that, after the enactment of“Water Law Bill”which has been prepared in order to be submitted to the Turkish Parliament, it will be realized an important integrity in the legal and administrative aspects of river basin based water management.