Alman karikatürlerinde Türk imgesi
The Turkish image in the German cartoons
- Tez No: 383426
- Danışmanlar: PROF. DR. M. OSMAN TOKLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez çalışmasında“Alman Karikatürlerinde Türk İmgesi”incelenmeye çalışılmıştır. İnsan özelliklerini genellikle abartarak kendine özgü resimlerle mizahi bir biçimde betimleyen, resim tipi göstergeler olarak karikatür, belireyici özellikleri ve stereotip içeren anlatımıyla ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, karikatüristlerin çizgi ve çizgi söz birlikteliği ile okurda oluşturdukları mizahi, düşündürücü ve eleştiriye yönelik imgeler ayrıntılı olarak incelenmiş, imgebilim tanımlarından ve imge türlerinden hareketle çalışmanın konusu olan Alman Karikatüründeki Türk imgesi için kuramsal bir taban oluşturulmaya çalışılmıştır. Çalışmada, uzun bir tarihi geçmişe sahip ve son 50 yıldır gerçekleşen iş gücü göçüyle yoğunlaşan Türk ve Alman toplumları arasındaki ilişkilerin karikatüre yansımasında bazı olumsuz düşüncelerin ve önyargıların bazen rahatsız edici olması doğal karşılanacak bir durum gibi görünse de, arşiv tarama tekniği ile derlenen, Türkiye ve Türkleri konu alan karikatürlerdeki, imgelerde göze çarpan oryantalist bakış açısı kaynaklı önyargılara dayalı olumsuz ya da olumlu çağrışım alanlarına göre karikatürler bölümlenmiş ve yorumlama yöntemi ile değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to probe“The Turkish Imagery in the German Cartoons”. Cartoon, a pictorial signifier which humorously depicts human traits through pictures of its own kind, usually in an exaggerated way, has been handled with respect to its idiosyncrasies and its narrative including stereotypes. In the second part of the study, humorous, thought-provoking and critical images which the cartoonists put forward through graphic and graphic-language cooperation have been examined in detail, and a theoretical background of the Turkish image in German Cartoon is aimed to be determined by referring to the definitions of imagology and types of images. Although that some negative thoughts and prejudices are disturbing may seem something normal in the reflection of the relationship between German and Turkish societies which has a long history and which have intensified with the labor migration for the last 50 years, the cartoons, compiled by technique of archive search, have been classified and examined with comments according to the positive associative field or negative associative field based on orientalist point of view.