Aimé Césaire'in tiyatrosu
The theatre of Aimé Césaire
- Tez No: 383427
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ETENSEL İLDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, Sahne ve Görüntü Sanatları, French Linguistics and Literature, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çalışmamızda, Aimé Césaire'in Et les chiens se taisaient (1958), La Tragédie du Roi Christophe (1963), Une saison au Congo (1966) ve Une tempête (1969) adlı oyunlarında siyahların tarih boyunca yaşadığı sorunlar incelenmektedir. Çalışmamız üç ana başlıktan oluşmaktadır: 1. bölüm“Kölelik”, 2.bölüm“Başkaldırı”, 3.bölüm ise“Özgürlük”başlığını taşımaktadır. Birinci bölümde Aimé Césaire'in yazdığı Une tempête, La Tragédie du Roi Christophe, Et les chiens se taisaient adlı üç oyunda, köleliğin Afrika'dan Yeni Dünya'ya uzanan tarihi, siyahların Afrika'dan sürgün edilmeleri ve siyahların Yeni Dünya'daki durumları ele alınır. Une tempête oyununda siyahi köle olarak karşımıza çıkan Caliban ve onu köleleştiren beyaz adam Prospero görülmektedir. Et les chiens se taisaient oyununda,“Le Rebelle”adında bir kahramanın halkı için savaşması ve siyahların kölelik geçmişini eleştirmesi görülmektedir. La Tragédie du Roi Christophe oyununda ise, Kral Henri Christophe'un Haiti halkını kölelikten özgürlüğe taşıması anlatılır. İkinci bölümde, söz konusu oyunlarda ve bunlara ek olarak Une saison au Congo oyununda başkaldırı teması incelenmektedir. Une tempête, La Tragédie du Roi Christophe, Et les chiens se taisaient adlı üç oyunda siyahların artık köle olmayı kabul etmeyerek efendilerine karşı ayaklanmaları söz konusudur. Une saison au Congo, Kongo halkının sömürgeciliğe karşı verdiği mücadeleyi anlatır. Üçüncü bölümde ise, adı geçen dört oyunda özgürlük teması incelenir. La Tragédie du Roi Christophe, Kral Henri Christophe'un siyahların özgürlük hareketini her zaman desteklemesini; Une saison au Congo, Kongo halkının başkaldırması sonucu Kongo'nun Belçika sömürgesi olmaktan kurtularak özgürleşmesini; Une tempête, Caliban'ın birey olarak kazandığı özgürlüğü ele alırken, Et les chiens se taisaient ise halkını özgürlüğe kavuşturan kahramanın trajik sonunu anlatır. Aimé Césaire'in bu dört oyununda siyahların başkaldırarak özgürleşme hareketinin önemli bir yer tuttuğu görülür. Césaire'in bu oyunları yazarken güttüğü amaç, renk ve ırk ayrımı olmadığını ve her insanın eşit haklara sahip olduğunu göstermektir.
Özet (Çeviri)
Our study examines the problems that black people encountered throughout the history in Aimé Césaire's four plays Et les chiens se taisaient (1958), La Tragédie du Roi Christophe (1963) , Une saison au Congo (1966) and Une tempête (1969). This study has three main topics: Chapter 1: Slavery , Chapter 2: Rebellion , Chapter 3: Freedom. In Chapter 1, in Aimé Césaire's three plays Une tempête, La Tragédie du Roi Christophe, Et les chiens se taisaient, the history of slaves from Africa to the New World, the exile of blacks and their situation as a slave in the New World are discussed. In Une tempête, Caliban appears as a black slave and Prospero is the white man who enslaves Caliban. In Et les chiens se taisaient, a hero called“Le Rebelle”fights for his people and criticizes the history of slavery. In La Tragédie du Roi Christophe, King Henri Christophe sets free Haitians from slavery. In Chapter 2, the before mentioned plays and in addition to these, the play Une saison au Congo examine the theme of rebellion. In three plays Une tempête, La Tragédie du Roi Christophe and et les chiens se taisaient, slave rebellions started by black people, who no longer accept slavery, against their masters are discussed. Une saison au Congo tells of the struggle of Congolese against colonists. In Chapter 3, the above mentioned four plays examine the theme of freedom. In La Tragédie du Roi Christophe King Henri Christophe's continuous support for black freedom movement; in Une saison au Congo rebellion of Congolese and consequently decolonization of Belgian Congo; and in Une tempête the freedom that Caliban gained as an individual is depicted, while in Et les chiens se taisaient the tragic end of a hero who liberates his people is mentioned. In these four plays of Aimé Césaire, we have seen that the act of liberation of the black people after rebellion has a great importance. The aim of the Césaire writing these plays is to show that there is no race and color discrimination, and all people have equal rights.