Tamara Talbot Rice: Hayatı, eserleri, Küçük Asya Selçukluları adlı eserinin Anadolu Selçuklu tarihi bakımından yeri ve önemi
Tamara Talbot Rice: Her life, her works and the significance of her book Seljuks in Asia Minor in terms of the history of the Seljuks of Anatolia
  1. Tez No: 383428
  2. Yazar: TUNA KAAN TAŞTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Tamara Talbot Rice tarafından yazılmış olan“Küçük Asya Selçukluları”adlı eser, Anadolu Selçuklu Devleti'nin tarihi üzerine yazılmış olan birçok kitaptan biridir. Diğerlerinden farklı olarak bu kitap bu tarihi Türk devletinin hem siyasi hem de kültürel tarihini başarılı bir şekilde 280 sayfalık bir özet olarak okuyucuya sunmaktadır. Kitap 80 adet resim, 56 adet çizim ve iki adet harita içermekte ve 1961 yılında Londra'da Thames&Hudson yayınevi tarafından basılmıştır. Tamara Talbot Rice, ünlü bir sanat tarihçisi olup, başka bir ünlü sanat tarihçisi olan David Talbot Rice'ın eşidir. Birlikte, birçoğu Türkiye'de olmak üzere çok sayıda tarihi kazıya katılmışlardır. Yazar, özellikle sanat tarihlerine odaklanmak üzere birçok farklı kültürün tarihi hakkında kitaplar yazmıştır. Bugün, yazarın kitapları hala birçok ülkede okunmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Selçuklu, Anadolu Selçuklu Devleti, Tamara Talbot Rice, sanat tarihi, mimari, ticaret, sultan, kültür, din.
Özet (Çeviri)
The Seljuks in Asia Minor, by Tamara Talbot Rice, is one of many books written about the history of the Seljuks of Asia Minor (or Anatolia). Different from the others, however, this book summarizes both political and cultural history of the historic Turkish nation successfully in 280 pages. The book contains 80 pictures, 56 line drawings and 2 maps, and was published by Thames&Hudson in London in 1961. Tamara Talbot Rice is a famous art historian and wife of another famous art historian: David Talbot Rice. Together they attended many excavations, also in Turkey. She wrote many books about many different cultures, mainly focusing on art history. Today, her books are still being read in many different countries. KEY WORDS: Seljuks, Seljuks in Asia Minor, Tamara Talbot Rice, art history, architecture, trade, sultan, culture, religion .