Bhagavata Purana'da yaratılış
Creation in the Bhagavata Purana
- Tez No: 383439
- Danışmanlar: PROF. DR. H. DERYA CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hindoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Purāṇalar içinde çeşitli efsaneleri ve öğretileri barındıran Hinduizm'e ait metinlerdir. On sekiz büyük Purāṇa (Mahapurāṇa) ve on sekiz küçük Purāṇa (Upapurāṇa) vardır. Bunlar destanlardan farklı olarak daha basit bir Sanskrit dili ile yazılmışlardır. Purāṇalar'ın MS 250 ile 1250 yılları arasında yazılmış oldukları düşünülmektedir. Purāṇalar yaratılış (Sarga), yeniden yaratılış (Pratisarga), Manuların devirleri (Manvantara), soy kütüğü (Vamşa) ve soy kütüğünde yer alan kralların hayatı (Vamşanuçarita) olmak üzere beş karakteristik özellikten mutlaka birini yansıtmak durumundadır. Purāṇalar adandıkları tanrıya göre de Sattvika, Racasika ve Tamasika olmak üzere üç grupta incelenebilir. Buna göre Tanrı Vishṇu'nun gücünü öven Mahāpurāṇalar“Sattvika Purāṇalar”olarak bilinirler. Bhāgavata Purāṇa da bunlardan biridir. Gramerci Vopadeva tarafından yazıldığı düşünülen bu eser on iki Skandha (bölüm) ve on sekiz bin Şloka (beyit) ve üç yüz otuz iki Adhyāya'dan (bölüm) oluşur. Bu, aynı zamanda Avrupa'da ilk olarak çevrilen ve basılan bir Purāṇa'dır. Hindistan'da çok iyi bilinir. Bir tür Vishṇuit mezhebi taraftarları olan Bhāgavatalar bugün bile bu Purāṇa'nın büyük etkisi altında varlığını sürdürür.“Bhāgavata”sözcüğü Sanskrit dilinde“Tanrı”anlamına gelmektedir. Tanrı Vishṇu'nun gücünün övüldüğü bu Purāṇa onun adıyla bilinir. Bütün Purāṇalar'ın özü niteliğinde olan bu Purāṇa Hindistan'da büyük bir üne sahiptir ve anlatıcısı Lomaharshana (Sūta)'dır. Tezimizde Evren'in, Üç Dünya'nın, Tanrı ve Tanrıçalar'ın, çeşitli mitolojik varlıkların, ermişler ve ermişler ȃleminin, bitki, hayvan ve insan türlerinin; beş büyük elementin, duyu organlarının; Bilgisizlik'in, İstek'in, Öfke'nin, Açgözlülük'ün, Söz'ün; Veda ve Upavedalar'ın, İtihāsa ve Purāṇalar'ın, fonetik ve gramer kurallarının, Vedik şiir ölçüleri vb. nasıl yaratıldığı anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purāṇas are the texts which hold various legends and doctrines of Hinduism. There are eighteen Mahapurāṇas and also eighteen Upapurāṇa. In contradistinction to epics, they are written with a clear-cut Sanskrit language. Purāṇas are thought to be written between 250 AD and 1250 AD. Purāṇas necessarily contain one of the five characteristic features just as creation (Sarga), re-creation (Pratisarga), periods of Manus (Manvantara), pedigree (Vamşa) and lifetime of the kings located in the pedigree (Vamşanuçarita). According to the God they dedicated, Purāṇas can be examined three groups as Sattvika, Racasika ve Tamasika. Hereunder, the Mahapurāṇas which give a lot of importance to Vishṇu are known as Sattvika Purāṇas. Bhagavata Purāṇa is also one of them. The work is considered to have written by the grammarian Vopadeva consists of twelve Skandha (chapter), eighteen thousand Sloka (verse) and three hundred and thirthy-two Adhyāya (section). It is also translated and published as the first Purāṇa in Europe. It is well known in India. Even today, the Bhagavatas who are the followers of a kind of Vishṇuit sect continue to exist under the big influence of this Purāṇa. The word 'Bhāgavata' means 'God' in Sanskrit. The Purāṇa which praises the strenght of God Vishnu is known by his name. This Purāṇa is the essence of all Purāṇas and it has a great reputation in India. Lomaharshana (Sūta) is the narrator of this Purāṇa. In our thesis, it is given some legends describing how the creation of the Universe, the Three Worlds, Gods and Goddesses, various mythological beings, saints and saints kingdom, plants, animals and human species; five major elements, sense organs; Ignorance, Desire, Anger, Greed, Voice; Vedas and Upavedas, İtihāsa and Purāṇas, phonetic and grammatical rules, Vedic measures were and so on.