Emergence of Hindu Bhakti movement and the influence of Islam
Hindu Bhakti hareketinin ortaya çıkışı ve İslamın etkisi
  1. Tez No: 772026
  2. Yazar: MOHAMMED HANEEFA THOTTY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TAŞPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Takipçilerine tanrıya coşkulu bir bağlılık ve sevgiyle kurtuluş sunan Bhakti düşüncesi Jnana ve Karma ile birlikte Hinduizmde mokşaya ulaşmanın üçüncü bir yolu olarak kabul edilmektedir. Bhakti düşüncesi aynı zamanda Sihizm ve Lingayatlar olarak bilinen iki yeni dinin ortaya çıkmasında da önemli rol oynamıştır. Bu çalışmamızdaki temel amacımız Bhakti düşüncesiyle ilgili araştırmalarda genellikle ihmal edilen Alvarlar ve Nayanmarların Bhakti hareketinin ortaya çıkmasındaki rolünü sunmaktır. Kapsamlı ve daha doğru sonuçların elde edilebilmesi için Bhakti öncesi dönemin kısa bir tarihinden başlayarak sırasıyla Alvarlar ve Nayanmarlar ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Bhakti literatüründe neredeyse hiç anlatılmayan bu şairlerin hayatlarına dair bilgiler verdikten sonra geleneklerine katkıları ve gelenek içerisindeki konumları da tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmamızda aynı zamanda Bhakti düşünceisini sistematik olarak ilk kez anlatan Ramanuja'nın katkılarına ışık tutulmuştur. Araştırmamızın ana konusu Bhakti hareketi olmasından ötürü Bhakti'nin diğer önemli figürlerine ilişkin de bilgiler verilmiştir. Daha sonra Bhakti'nin etkisiyle Hint alt kıtasında gelişen iki yeni din olan Sihizmi ve Lingayatlar da ele alınmıştır. Bhakti'nin en önemli dini metni BhagavatGita'daki ilahiler, sırasıyla, Alvarlar ve Nayanmarlar'ın şiirlerin koleksiyonları olan Nalayira Divya Prabandham ve Shaiva Tirumurai da incelenmiştir. Ayrıca Bhakti düşüncesini konu edinen Bhagavat Purana, Narada Bhaktisutra ve Shandilya Bhaktisutra gibi temel metinler analiz edilmiştir. Son olarak çalışmamız Bhakti düşüncesinin ortaya çıkışını tetikleyen faktörlerle ilgili öne sürülen farklı teorilerine dair bir değerlendirme ve sonuç bölümünden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Bhakti in Hinduism offers salvation to the followers through ardent devotion and love to God and considered as one of three paths of moksha other than Jnana and Karma. It had triggered a popular movement that may had changed the course of Hinduism paving the way for two new religions; Sikhism and Lingayats. Our study aims to explore and rightly present the emergence of Alvars and Nayanmars, whose contributions are often neglected in literature on Bhakti. To figure out this objective comprehensively, a concise history of pre-Bhakti period is given, then it elaborates each and everyone of Alvars and Nayanmars. Their personal history as well as tradition are tried to be unfold since these personalities hardly recounted in Bhakti literatuters. Contribution of Ramanuja, the first one to systematically present Bhakti, is sufficiently higlighted in the work. Brief mentions on key figures of Bhakti also done though it is out of research-focus. I also tried to illustrate Sikhism and Lingayats; two new religions in Indian sub-continent that evolved with influence of Bhakti. Texts that discusses Bhakti are unfolded to inspect the emergence of Bhakti thoughts in Hindu theology. Hymns in Bhagavat-Gita, foremost text of Bhakti, are expounded as well as Nalayira Divya Prabandham and Shaiva Tirumurai the canonized collections of Alvars and Nayanmars respectively. Other Bhakti texts like Bhagavat Purana, Narada Bhaktisutra and Shandilya Bhaktisutra are also investigated. In the end of study, a succinct note on different theories of influence on emergence of Bhakti is outlined as well as a conclusion of our research.