İlköğretim öğrencilerinin biyoçeşitlilik bilgileri üzerinde etkili olan faktörler
Factors that affect biological diversity knowledge of primary school students
  1. Tez No: 383440
  2. Yazar: TUĞBA BİLGEL AŞICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA ALPAGUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Biyolojik çeşitlilik, dünyada ilk canlının ortaya çıkışından bu yana oluşan çok değerli bir birikimdir. Bu birikim dünyanın yaşadığı değişmeler karşısında dengelerin yeniden kurulmasına olanak veren bir zenginliktir. Bu nedenle biyoçeşitliliğin varlığı gelecek nesiller için büyük önem taşımaktadır. Gelecek nesillerin biyoçeşitliliği oluşturan canlı türlerini, ekosistemleri tanıyabilmeleri için biyoçeşitliliğin korunması önemlidir. Bu nedenle bu çalışmada biyoçeşitliliğin neden ve nasıl korunması gerektiği irdelenmiştir. Biyolojik çeşitliliğin korunabilmesi için biyopolitikaların olması gereklidir. Biopolitika'nın gereklerinin sağlanabilmesi için biyokültür kavramına ihtiyaç duyulmuştur. Biyokültür, biyoeğitimle sağlanabilir. Davranışların ahlaki ve sorumluluk boyutu biyoetik ile gerçekleştirilebilir (Arvanitis, 1989). Günümüzde okullarda verilen biyolojik çeşitlilik eğitimi incelendiğinde, biyolojik çeşitliliğin kavram olarak ilk kez ilköğretim 7. sınıflarda Fen ve Teknoloji dersi kapsamında işlendiği görülmektedir. Bu bağlamda, araştırma kapsamında ilköğretim 7. Sınıf öğrencilerinin biyoçeşitlilik bilgilerini etkileyen faktörler ile MEB tarafından ilköğretim 7. Sınıf düzeyi için belirlenen öğretim programının öğrencilere biyoçeşitliliği kavratmada ve biyoçeşitlilik ile ilgili bilinç oluşturmada yeterli olup olmadığı incelenmiştir. Ayrıca bu konuyla ilgili öğretmenlerinde görüşleri alınmıştır. Araştırma kapsamında Ankara İlinde 5 ilköğretim okulunda öğrenim gören 412 7. sınıf öğrencisi ve bu okullarda görev yapan 12 fen ve teknoloji dersi öğretmeni ile görüşülerek anket çalışması ile veriler toplanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, öğrencilerin biyoçeşitlilik konusu işlenmeden önceki test puanları, konu işlendikten sonraki test puanlarına göre anlamlı bir şekilde yüksektir. Kız öğrenciler hem ön testte hem de son testte erkek öğrencilerden daha yüksek puan almışlardır. İnternet'i kullanan öğrenciler ile internet'i kullanmayan öğrencilerin ön test ve son test puanlarında farklılık bulunmaktadır. İnternet'i kullanan öğrencilerin ön test ve son test puanları kullanmayan öğrencilere göre daha yüksektir. Bu sonuçlara göre internet'in öğrencilerin öğrenme süreçlerine dahil edilmesi önerilmektedir. Gelecek nesiller düşünüldüğünde, kız öğrencilerin okuması desteklenmelidir. MEB'e öğrencilerde biyoçeşitlilik kavramı ve önemi ile ilgili bilincin nasıl daha iyi oluşturulabileceği ve kavratılabileceği yönünde önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Biological diversity, which is an accumulation in the world since the emergence of the first living that occurs, is very valuable. This accumulation is a richness that allows re-establishment of stability in the face of change. Hence the presence of biodiversity is of great importance for future generations. Conservation of biodiversity is important for future generations for them to know biodiversity that consists of the living species and ecosystems. Therefore, the reasons for protection of biodiversity and ways to protect biodiversity is discussed in this study. Biopolitics is needed for preservation of biological diversity. Bioculture concept is needed to achieve the requirements of Biopolitics. Bioculture can only be ensured through bioeducation. The moral and responsibility dimensions of behavior can be performed by bioethics (Arvanitis, 1989). Today, when the scope of biodiversity education is examined, biodiversity concept is first seen in the scope of Science and Technology course of 7th grades. In this context, the scope of research 7th Students with the Ministry of factors affecting biodiversity information 7th by Specified for the grade level curriculum to students to create awareness about biodiversity and biodiversity In comprehend examined whether there was adequate. We also sought the views of teachers on this issue. Scope of research studying in primary schools in Ankara Province 5 412 7 Students and those who work in schools with 12 teachers of science and technology courses in consultation with survey data was collected. According to the survey, test scores of students before the biodiversity chapter is studied are significantly higher comparing to the test results after biodiversity chapter is studied. Female students scored higher than male students in both pre-test and post-test. Pre-test and post-test scores of students who use internet are higher than those who do not use internet. Regarding these results, internet is proposed to be included in the student's learning process. Female students should be encouraged to study considering the future generations. Student awareness about the importance of biodiversity and how the concept can be created and comprehended is suggested to Ministry of Education.