Elektronik ticaret ve e-sözleşmelerde tüketicinin korunması
Electronics consumer protection in contracts and e-commerce
- Tez No: 383441
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ŞENOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bilgi iletişiminin, ulusal ya da uluslararası herhangi bir sınır tanımaksızın yapılmasına olanak veren Internet, hemen hemen hepimizin hayatına girmiştir. Internet ile birlikte hayatımıza giren ve her geçen gün önemi artan bir diğer yenilik de elektronik ticarettir. En temel ve basit anlamı ile bilgisayar ve iletişim ağları aracılığıyla, elektronik yoldan girişilen tüm ticari ve hukuki işlemler, elektronik ticaret olarak isimlendirilebilir. Elektronik ticaretin giderek yaygınlaşması hukuk sisteminin de gözden geçirilmesini gerekli kılmıştır. Kürsel gelişmelerle birlikte Türkiye'de genel hükümlerin yanında belirli kanun ve yönetmeliklerle elektronik ticaret ile ilgili düzenleme yapmıştır. Bu çalışmanın konusunu da bu düzenlemeler oluşturmaktadır. Bu çerçevede Borçlar Kanunu başta olmak üzere elektronik ticaretle birlikte elektronik sözleşmeleri ve elektronik imzayı düzenleyen mevzuat incelenmiş ve Türkiye'deki mevcut durum irdelenmiştir
Özet (Çeviri)
Internet that allows information communication, without any boundary, nationally or internationally has been a part of almost all of us. Beside the internet, another innovation inserted our life is electronic commerce and day by day its importance is rising. Electronic commerce, as the main and basic definition, is all commercial and juristic transactions made by computer or communication networks. As the electronic commerce has been more widespread, it made the judicial system to be reviewed. Like global developments, Turkey has made some arrangements with specific rules and regulations about electronic trade, beside general provisions. These arrangements are the subject of this study. In this context, primarily The Law of Debt and the related legislation which regulates the electronic commerce, contract and signature has been investigated and the existing situation of Turkey has been examined.