Aristoteles biyolojisinin yıkılış süreci
The process of destruction of Aristotle's biology
  1. Tez No: 383443
  2. Yazar: MURAT ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK DOSAY GÖKDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilim Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışma, bugüne kadar yeterince üzerinde durulmamış bir konu olan Aristoteles'in biyoloji bilimi üzerindeki etkisi ve bu etkinin nasıl yıkıldığı üzerinedir. Bu bağlamda, tezimizin ilk bölümünde, Aristoteles'in biyolojisinin temel argümanları ve tarihsel gelişimi değerlendirilecektir. İkinci bölümde, biyoloji tarihindeki gelişmeler ışığında, Aristoteles'in biyolojisinin yıkılmasına neden olan süreçler ayrıntılı bir biçimde tartışılacaktır. Üçüncü ve son bölümde ise, Darwin'in evrim teorisi ve bu teorinin bilim dünyasının tür kavramına bakışını tamamen nasıl değiştirdiği ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
This work is on impact on Aristotle's biology and how these will be dealt with as effectively destroyed, a subject which has not been deliberated as sufficently. In this context, in the first part of this thesis, main arguments and historical development of Aristotle's biology has been elavulated. In the second part of this thesis, in the light of developments in the history of biology, the process that led to the destruction of Aristotle's biology will be discussed in detail. The third and final section will be discussed Darwin's theory of evolution and how it changes scientific world's point of view about species concept.