Le problème de l'identité dans les pièces de théâtre intitulées 'Siegfried' de Giraudoux et 'le Voyageur Sans Bagage' d' Anouilh
Giraudoux'nun 'Siegfried' Ve Anouilh'un 'Eşyasız Yolcu' adlı oyunlarında kimlik sorunsalı
  1. Tez No: 383445
  2. Yazar: FULYA MARMARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE ARZU ETENSEL İLDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, Sahne ve Görüntü Sanatları, French Linguistics and Literature, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmamızda, Giraudoux' nun ' Siegfried' ve Anouilh'nun 'Le Voyageur sans bagage' adlı oyunlarındaki hafıza kaybından kaynaklanan kimlik bunalımlarını işledik. Kimlik sorununun nedenlerini, gelişimini ve sonuçlarını Bergson'un yaklaşımını temel alarak saptadık. Kimlik sorunsalının tüm yönlerini anlamak için çalışmamızı iki ana bölüme ayırdık. Birinci bölümde, hafıza kaybıyla ilgili genel bir çerçeve çizdik. Bu bölüm oyunlarda toplumsal eleştirinin nasıl ortaya çıktığı üzerine yoğunlaştı. İkinci bölümde, kimlik sorunsalının altını çizdik. Siegfried ve Gaston'un hikayeleri arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları ortaya koyduk ve yazarların verdikleri evrensel mesaja varmayı hedefledik. Oyunlarda Jacques Forestier ve Gaston hafıza kaybı sayesinde I. Dünya Savaşı'ndan sonra dünyada ihtiyaç duyulan özellikler kazanıyorlar ve oyunlar, insan ve toplum kendini tekrar yaratabilirse daha iyi bir dünyanın mümkün olduğunu ortaya koyuyor.
Özet (Çeviri)
In our study, we treated the identity crisis arising from amnesia in the plays Siegfried by Giraudoux and Le Voyageur sans Bagage by Anouilh. We identified the reasons, development process and results of identity crisis based on a Bergsonian approach. To have a true insight into the identity problematic and treat the subject in every dimension possible, our study is composed of two main parts. In the very first part, we drew a conceptual framework about amnesia. This part is focused on the fact that how social criticism occurs in the plays. In the second, part we stressed the identity problematic. We presented the differences and similarities between the stories of Siegfried and Gaston aiming at reaching out for the universal message that authors desired to give. In the plays, Jacques Forestier and Gaston are given abilities the world needs after World War I thanks to amnesia, and both works put forth the fact that if societies could re-create themselves, a better world would possibly built.