Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde bireysel başvuru açısından özgürlük ve güvenlik hakkı
The right to liberty and security stated in the Constitution and the European Convention on Human Rights in Terms of the individual application
- Tez No: 383446
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ALGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 573
Özet
Herkes özgürlük ve güvenlik hakkına sahiptir. Belirli haller dışında ve yasanın öngördüğü usule uygun olmadan hiç kimse özgürlüğünden yoksun bırakılamaz. Anayasa ve Sözleşme kapsamında özgürlük ve güvenlik hakkı“demokratik bir toplumda”çok büyük bir önem taşımaktadır. Anayasa'nın 19. ve Sözleşme'nin 5. maddelerinde öngörülen“özgürlük hakkı”ile kişinin fiziksel özgürlüğü kastedilmektedir; bu maddenin amacı, hiç kimsenin keyfi olarak özgürlüğünden yoksun bırakılmamasını sağlamaktır. Özgürlükten mahrumiyet, sadece klasik anlamda yakalama veya mahkûmiyet kararıyla tutuklama ile sınırlı bir tedbir değildir, aksine çok farklı şekillerde ortaya çıkabilmektedir. Anayasa'nın 19. ve Sözleşme'nin 5. maddesi kapsamında özgürlükten mahrumiyet kavramı, bir kişinin azımsanamayacak bir süre boyunca kısıtlı bir alana kapatılmasının teşkil ettiği objektif bir unsuru ve ayrıca söz konusu kişinin bahsi geçen kapatılma işlemine geçerli şekilde rıza göstermemiş olmasının teşkil ettiği subjektif bir unsuru içermektedir. Anayasa'nın 19. ve Sözleşme'nin 5. maddelerinin esas amacı, keyfi veya haksız nitelikteki özgürlükten yoksun bırakma uygulamalarını önlemektedir.
Özet (Çeviri)
Everyone has the right to liberty and security of person. No one shall be deprived of his liberty save in the certain cases and in accordance with a procedure prescribed by law. The right to liberty and security is of the highest importance in a“democratic society”within the meaning of the Constitution and Convention. In proclaiming the“right to liberty”, Article 19 of the Constitution and Article 5 of the Convention contemplates the physical liberty of the person; its aim is to ensure that no one should be deprived of that liberty in an arbitrary fashion. A deprivation of liberty is not confined to the classic case of detention following arrest or conviction, but may take numerous other forms. The notion of deprivation of liberty within the meaning of Article 19 of the Constitution and Article 5 of the Convention contains both an objective element of a person's confinement in a particular restricted space for a not negligible length of time, and an additional subjective element in that the person has not validly consented to the confinement in question. The key purpose of Article 19 of the Constitution and Article 5 of the Convention is to prevent arbitrary or unjustified deprivations of liberty.