Asur Ticaret Kolonileri Çağında kadın
Woman in the Assyrian Trade Colonies Period
  1. Tez No: 383447
  2. Yazar: EBRU MANDACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT YİĞİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Çalışmamızda, Asur Ticaret Kolonileri Çağı kadınını, Anadolu'nun ilk yazılı belgeleri olan Kültepe tabletleri ve arkeolojik veriler ışığında, disiplinler arası bir çalışmayla her yönüyle bir bütün olarak ele almaya çalıştık. Söz konusu çağın kadını hususunda; sosyal, ekonomik ve siyasî hayatta kadın ile kıyafetler, süs ve ziynet eşyaları, son olarak da sanat eserlerinde kadın betimlemesi olmak üzere dört bölümde elimizden geldiğince bilgi verdik. Birinci bölümde sosyal hayatta kadını, evlilik ve kölelik müesseseleri ile din kadınları olmak üzere üç kısımda ele aldık. Kadının aile müessesinde statüsü ve rolünü, kızların kaç yaşına geldiğinde evlendirildiği, nişan ve düğün âdetleri ile kadınların aile hukukundaki haklarını irdeledik. Kölelik müessesinde ise kadın kölelerin fiyatları ve ne tür işlerde çalıştırıldıkları gibi konuları aydınlatmaya çalıştık. Din kadınları kısmında ise, rahibelerin tapınaklarda nasıl bir görevi olduğunu ve bunların sosyo-ekonomik hayatları hususunda belgelerin vermiş olduğu imkânlar doğrultusunda bilgi verdik. İkinci bölümümüzü oluşturan ekonomik hayatta ise Asur ve Anadolu kadınını ayrı ayrı ele aldık. Bu bölümde, iki ayrı coğrafya kadının yaşadıkları coğrafyanın vermiş olduğu olanaklar ile ekonomik hayata yapmış oldukları katkıyı ortaya koymaya çalıştık. Siyasi hayatla ilgili olan üçüncü bölümümüzde, kraliçelerin idarî ve hukukî yetkileri ile ekonomik alandaki söz haklarını inceledik. Dördüncü bölümümüzde; filolojik belgelerin yanında arkeolojik verileri de inceleyerek, dönemin kadının giyim tarzı, makyaj malzemeleri ve süslenmek için taktıkları ziynet eşyalarını belirledik. Sanat eserlerini inceleyerek, bunlardaki kadın betimlemeleri, bunların ne amaçla kullanıldıkları ve ne anlama geldiklerini elimizden geldiğince aydınlatmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
In our study, we tried to handle with Assyrian Trade Colonies Era woman in the light of Kültepe tablets which are the first written documents of Anatolia and archeological data through an interdisciplinary study with its every aspect as a whole. Concerning the woman of the mentioned era, we gave information in four sections as woman and clothes in social, economic and political lie and ornament and adornment and lastly, woman description in the art Works. In the first section, we dealt with the women in three sections as the woman in social life, marriage and slavery institutions and a woman of religious faith. We examined the rights of the women in family law, position and role of woman in family institution, the marriage age of the girls, engagement and wedding traditions and rights of the women in the family law. We strived to illuminate the prices of the women slaves in the slavery, institution and at which work they were made to work. As for the religious issues, we provided information about what kind of a job nuns had in the temples in accordance with the possibilities of the documents giving ,information about their social-economic life. In the second part regarding the economical life, we dealt with the Assyrian and Anatolia women separately. In this section, we tried to put forward the opportunities that these two separate geography women experienced due to the geography they lived in and their contributions to the economical life. In our third part regarding political life, we examined the administrative and legal authority of the queen and the right to speak in economical field. In our fourth part, in addition of the philological documents, we examined archeological data, we determined the cloth style, make up materials of the woman of the period and ornament objects they wore in order to adorn themselves. We examined the art Works, we tried to illuminate the woman descrtiptions in these and their use of purpose and what they mean.