Asur ticaret kolonileri çağında M.Ö. (2000-1750) Anadolu'da sosyal ve ekonomik durum
Social and economic (financial) condition in the era of B.C. (2000-1750) Assyrian merchant colonies
- Tez No: 72513
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sümeroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Asur Ticaret Kolonileri Çağı Kültepe'nin (Karris' Kârumu'nun) II. ve Ib tabakalarını kapsar. Bu çağ M.Ö.+1970'lerde Asur Kralı İliSuma'nın krallığında başlamıştır. II. tabaka büyük bir yangınla sona ermiştir. Bundan 30-40 yıl sonra tüccarlar tekrar Kültepe'ye yerleşmişler ve Ib tabakasında yaklaşık 50 yıl ticaretle uğraşmışlardır. Ib tabakası M.Ö.+1750 yıllarına kadar sürmüştür. Sonuç olarak Asur Ticaret Kolonileri Çağı en az 200 yıl devam etmiştir. Anadolu'nun güvenilir ve Asur'a yakın olması yanında zengin maden yataklarına sahip olması Asurlu tüccarların burada ticaret yapmasına sebep olmuştur. Anadolu'ya kalay, kaliteli kumaş, süs eşyaları, bazı mamul eşyalar getirmişler, Anadolu'nun altın, gümüş, amutum ve birtum madenlerini, yün keçi kılı ve az miktarda bakırı Asur'a sevketmişlerdir. Asurlu tüccarların ithalatının %40'lık kalayı oluşturmaktaydı. Asur Ticaret Kolonileri Çağmda Anadolu'da şehir krallıkları vardı. Şehirlerin başmda“rubâ'um rabFum”veya“rubâtum”kadın beyler vardı. Bunların dışında“rubâ'um”vasal krallar bulunuyordu. Bunlar“rubâ'um rabî'um'lara”bağlıydılar. Yerli beyler Asurlu tüccarlardan çeşitli vergiler alıyorlardı. Kumaşlar üzerinden %5 oranında ve kalaydan %2,5-3 oranında vergi alıyorlardı. Ayrıca sarayın ilk ve istediği kadar satın alma hakkı vardı. Kalanlar Anadolu pazarlarında satılıyordu. Yerli beyler kaçakçılık yapan tüccarları atabiliyorlar, mallarını da ellerinden alıyorlardı. Tüccarlar ticaretlerini yerli beylerin izniyle yapıyorlardı. 129Tüccar mallan çok yüksek ücrete satıyorlar, yerlilere çok yüksek faizle borç para veriyorlardı, ödemeler taksitle yapılıyordu. Tüccarların ticaret odasında hesaplan bulunuyordu. Ticaret odası tüccarlara kefil oluyordu. Tüccarlar, yerlilerin oturmakta olduğu höyüklerin civarına kurmuş oldukları kânunlarda“büyük ticaret merkezi”veya wabartumlarda“küçük ticaret merkezi”oturmaktaydılar. Koloni Çağında Anadolu'da tam bir kadın erkek eşitliği görülmektedir. Bu devirde beş tane Anadolu şehrinde kadın hükümdar bulunmaktaydı. Evlenme ve boşanmada da tam bir eşitlik vardı. Kadınlara boşanmada para ödenmiyor, nafaka olarak yiyecek, giyecek, yakacak parası veriliyordu. Asur Ticaret Kolonileri Çağının en büyük önemi, Anadolu'ya yazının gelmesi ve Anadolu'nun tarihi devirlere girmesidir. Asurlu tüccarlar sayesinde Anadolu yazıya kavuşmuştur. Ancak Asurlu tüccarlar Anadolu'ya, Anadolu'nun değerli madenlerini Asur'a taşımak için gelmişlerdir. Yerli beyler bazen altının ülke dışına çıkışını yasaklamışlardır. Yine de Asurlu tüccarların altın sevkettikleri görülür. Yine aynı şekilde amütum madeninin Asur'a taşınması yasaklanmıştır. Tüccarlar bu madeni kaçak olarak alıp-satıyorlardı. Bütum'u ise satın alabilmek için tüccarlar Anadolu dahilinde hiçbir masraftan kaçınmadan şehir şehir dolaşıyorlardı, bîrtum'unda Anadolu dışına çıkışını yasaklayan orjinal belge niteliğindeki Kt n/k 1637 nolu metnimiz buna delil teşkil etmektedir. Sonuç olarak Asurlu tüccarlar Anadolu'nun zenginliklerini Asur'a taşımak için gelmişler ve bunu gerçekleştirmişlerdir. mmm lem 130
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Age of Asur Commercial Colonies includes Kultepe's (KaniS Kânunu) II nd and lb layers. This age startet at the time of Ilisuma's kingdom who is one of the Asur's kings, in ^1970's B.C. II. layer ended with a big fire. 30- 40 years later, merchants began again to live in Kiiltepe and they traded at lb layer about 50 years. lb lajer continued until 1750 B.C. As a result, The Age of Asur Commercial Colonies Continued at least 200 years and also orescata. Because Anatolia was a safe place and near to Asur there were rich merchants traded here. They brought to Anatolia tin, good quality cloths, jevellery and manufactured goods silver, amütum and bîrtum, wool, mohair and copper to Asur. Tin consisted %40 of Asurian merchants import. At the Age of Asur Commercial Colonies, there were city kingdoms. These were governed by woman chiefs called“Rubl'um rabTum”or“rubâtum”. There were also fundemantal kings called“rubâ'um”. These were under the rule of rubâ'um rabî'ums. Native chiefs were taking taxes from the Asurian merchants. For clothes taxes were %5 and fortin were %2,5-3. Moreover kingdom had the right of taking firstly and they whatever they wanted. Rest of the merchandises were being sold in markets. Native chiefs could send the merchants who were smuggling, to prison and take their goods. Merchants could trade by the permission of native chiefs. Merchants sold their materials to very high prices. And they lent money to natives with high rate of interest. They take these money by installment. Merchands have accounts in the chamber of Commerce and the Chamber of Commerce sponsored them. 127Merchants were Living in Kârums“Big Trade Center or Wabartums Small Trade Center”built around Tumulus where natives were living. At the Age of Colonies, there was an equality between man and woman. At this time five Anatolian cities were governed by women. There was an equality in marriage and divorce. Men didn't pay money to women when they divorced but they gived foods, cloths. The most important thing at the Age of Asur Commercial Colonies was“Writing”and so Anatolia entered to the ages of history. Asurian merchants brought handwriting to Anatolia. However, most of the Asurians merchants come to Anatolia in order to bring valuable mines to Asur. Native chiefs prohibited sometimes to take golden out of country. And it was prohibited to bring mamutum to Asur also mine. However, merchants were smuggling it. In order to buy birtum, merchants travel all the cities and didn't avoid spending money. The original document of Kt n/k 1637 which prohibit to take the Birtum out of the country is a proof. Eventually Asurian merchants came to Anatolia in order to take its beauties to Asur and they succeded it. 128