Henri de Lubac'ın kilise anlayışı, teolojik görüşleri ve Katolik ilahiyatına katkıları
Church understandi̇ng of Henri̇ de Lubac, hi̇s theologi̇cal vi̇ews and hi̇s contri̇buti̇on to the Catholi̇c church
- Tez No: 383451
 - Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İSRA GÜNGÖR
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Din, Religion
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 152
Özet
Henri de Lubac'ın Kilise Anlayışı, Teolojik Görüşleri ve Katolik İlahiyatına Katkıları başlığını taşıyan bu tez iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında araştırmamızın metodu ve çalışmamızla ilgili kaynaklar ve çalışmalar hakkında tanıtım yapılmış ve bu eserler hakkında kısa değerlendirmelerde bulunulmuştur. Bu bölümde ayrıca araştırmamızın önemi ile ilgili genel bir bilgi verilmiştir. İlaveten Giriş'te Hıristiyanlık tarihinde kilise ile ilgili tanımlar ve metaforlar hakkında temel bilgilere yer verilmiştir. Tezin Birinci Bölümü'nde Hıristiyanlık tarihinde kilise anlayışına genel bir bakış çerçevesinde kilise babalarının yazılarında ve ortaçağ döneminde Thomas Aguinas'ın ve Papa VIII. Boniface'ın kilise anlayışına yer verilmiştir. Ayrıca bu bölümde, II. Vatikan Konsili'yle bağlantılı olarak II. Vatikan Konsili'nin kilise anlayışına etki eden çağdaş ilahiyatçılar ve bu konsilde kilisenin yeniden tanımlanması konu edinilmiştir. Tezin İkinci Bölümü'nde Henri de Lubac'ın hayatı, eserleri, teolojik arkaplanı ve Cizvit cemaatindeki yeri ile ilgili bilgilere yer veilmiştir. Ayrıca bu bölüm, Henri de Lubac'ın kilise anlayışı çerçevesinde kilisenin mahiyeti, boyutları ve misyonu ile kilisenin kurtuluştaki rolü ve Henri de Lubac'ın kilise için kullandığı metaforlar ile ilgili bilgileri kapsamaktadır. İkinci Bölüm'de son olarak Henri de Lubac'ın ilk dönem kilise babalarına dayalı kilise teolojisine yer verilmiştir. Sonuç'ta ise bir bütün halinde çalışmamızdan elde ettiğimiz bilgiler çerçevesinde analiz yapılarak değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation consists of introduction, two chapters, conclusion and bibliography. In the introduction, I examined and evaluated the method and the sources of the dissertation. I also gave a general information on the importance of dissertation. In this chapter, it also is given basic information relation to definations and metaphors on the Church in the History of Chıristianity. The first chapter of the dissertation is given an overview of the framework of the church understanding in the History of Chıristianity. İt also is explaned Church understandig in the Writings of the Church Fathers. In this chapter, it also is examined the church understanding of Thomas Aquinan and Papa VIII. Boniface. The chapter also has been the subject the understanding the church of modern theologians acting on the second Vatican Council and redefining the church in this Council. The second chapter includes information reletion to life of Henri de Lubac, his works, his theological background, his value in the community of Jesuits. This chapter also examines understanding church of Henri de Lubac and metaphors he used for the church. Finaly, it is discussed the ecclesolgy of Henri de Lubac based on Church Fathers. İn the conclusion, it is evaluated the results of this dissertation.