Ankara'da satışa sunulan probiyotik gıdalardan izole edilen laktik asit bakterilerinin antibiyotik dirençlilik düzeyinin belirlenmesi
Determination of antibiotic resisitance level of lactic acid bacteria isolated from probiotic foods sold in Ankara
- Tez No: 734697
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ŞANLIBABA, DOÇ. DR. BAŞAR UYMAZ TEZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada 18 farklı markaya ait parti numaraları ve son kullanma tarihleri birbirinden farklı olan, 37 çeşit probiyotik süt ürünü ile 10 çeşit probiyotik gıda takviyesi olmak üzere toplam 80 örnek Lactobacillus spp. ve Bifidobacterium spp. sayımı amacıyla kullanılmıştır. Analize alınan toplam 15 probiyotik süt ürün ile probiyotik gıda takviyesinde canlı hücre sayımı yapılamamıştır. Ambalaj üzerinde belirtilen canlı probiyotik kültür sayımları ile tez çalışması kapsamında yapılan canlı hücre sayımlarının 4 örnekte uyumlu olmadığı belirlenmiştir. 61 örnekte ise ürün ambalaj bilgileri üzerinde yer alan sayıda veya bu sayının üzerinde canlı probiyotik hücre sayımı yapılmıştır. 52 adet Lactobacillus spp. ve 28 adet Bifidobacterium spp. suşu 16S RNA dizi analizi ile moleküler düzeyde tanımlanmıştır. Lactobacillus spp. suşlarının %100'ü metisiline, %96,15'i vankomisine, %92,30'u sefoksitine, %40,38'i kanamisine, % 38,46'sı sefazoline, %38,46'sı siprofloksasine, %36,53'ü trimetoprime, %36,53'ü norfloksasine, %25'i eritromisine, %28,84'ü enfrofloksasine, %23,07'si ampisiline, %17,30'u rifampine, %17,30'u tetrasikline, %15,38'i penisilin G'ye, %15,38'i klindamisine, %15,38'i gentamisine, %9,61'i streptomisine ve %7,69'u kloramfenikole karşı dirençlilik göstermiştir. Bifidobacterium spp. suşlarının ise %100'ü vankomisine, %96,42'si sefoksitine, %96,42'si metisiline, %67,85'i sefazoline, %57,14'ü kanamisine, %50'si trimetoprime, %42,85'i penisilin G'ye, % 39,28'i ampisiline, %39,28'i tetrasikline, %32,14'ü streptomisine, %28,57'si klindamisine, %25'i enrofloksasine, %25'i norfloksasine, %25 eritromisine, %14,28'i siprofloksasine, %3,57'si gentamisine, %7,14'ü kloramfenikole ve %7,14'ü rifampine karşı dirençlilik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a total of 80 samples, 37 types of probiotic dairy products and 10 types of probiotic food supplements, whose lot numbers and expiration dates of 18 different brands were different from each other, were collected to count Lactobacillus spp. and Bifidobacterium spp. Viable cell count could not be performed in 15 probiotic products. It was determined that living probiotic culture counts stated on the package and living cell counts made within the scope of the thesis study were not compatible in 4 samples. In 61 samples, the number of living probiotic cells was counted at or above the number indicated on the product packaging information. 52 Lactobacillus spp. and Bifidobacterium spp. were identified at the molecular level by 16S RNA sequencing analysis. Antibiotic resistance of Lactobacillus spp. strains was determined as 100% methicillin, 96.15% vancomycin, 92.30% cefoxitin, 40.38% to kanamycin, 38.46% to cefazolin, 38.46% to ciprofloxacin, 36.53%, to trimethoprim, 36.53% to norfloxacin, 25% to erythromycin, 28.84% to enfrofloxacin, 23.07% to ampicillin, 17.30% to rifampin, 17.30% to tetracycline, 15.38% penicillin G, 15.38% to clindamycin, 15.38% to gentamicin, 9.61% to streptomycin and 7.69% to chloramphenicol. Antibiotic resistance of Bifidobacterium spp. strains was determined as 100% vancomycin, 96.42% cefoxitin, 96.42% to methicillin, 67.85% to cefazolin, 57.14% to kanamycin, 50% to trimethoprim, 42.85% to penicillin G, 39.28% to ampicillin, 39.28% to tetracycline, 32.14% to streptomycin, 28.57% to clindamycin, 25% to enrofloxacin, 25% to norfloxacin , 25% to erythromycin, 14.28% to ciprofloxacin, 3.57% to gentamicin, 7.14% to chloramphenicol and 7.14% to rifampin.