Ortadoğu'daki görünümü ile diplomasi ve konsolosluk ilişkilerinde ayrıcalıklar
  1. Tez No: 383464
  2. Yazar: ZHİLA MOHAMADKHANİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLKÜ HALATÇI ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kuşkusuz uluslararası ilişkilerin en belirgin ve yasal örneklerinden biri diplomatik ve konsolosluk ilişkileridir. Tarih boyunca diplomatik ilişkiler örf ve adet hukukuna dayanarak gelişmiş fakat ikinci dünya savaşı sonrası BM teşkilatının yapılanmasıyla birlikte, uluslararası örf ve adet hukukunda var olan devletlerarası ilişkilerin en eski ve temel normlarını kodifiye etmek üzere 1961 Viyana Diplomatik İlişkiler Hakkında Sözleşmesi ve 1963 Viyana Konsolosluk İlişkiler Hakkında Sözleşmesi'nin yapılmasının altı çizilmiştir. Çağdaş uluslararası hukukta diplomatik temsilcilikler, konsolosluk binaları ve personeline ilişkin dokunulmazlık ve ayrıcalıkların temelini 1957'de BM Hukuk Komisyonu'nun diplomatik ilişkileri evrensel düzeyde düzenlemek amacıyla hazırladığı 1961 ve 1963 Viyana Sözleşmeleri oluşturmaktadır. Söz konusu sözleşmelerle birlikte devletlerarası diplomatik ilişkilerin yürütülmesine aracılık eden diplomatlar ve konsoloslara tarihsel olarak uluslararası hukuk tarafından tanınan bir takım ayrıcalıklar ve dokunulmazlıklara temsil ve görev anlayışı gereği detaylı şekilde yer verilmiştir. Devletler uluslararası hukuk kurallarına tabi olmakla birlikte bu kuralları kendi çıkarlarına göre yorumlayabilmektedirler. Bunun en belirgin örneği ise dünyanın çeşitli bölgelerinde özellikle de Ortadoğu ülkelerinde rastladığımız dokunulmazlıkların ihlalidir. Bu tür ihlaller bazen devletlerarasındaki ilişkileri dondurmakta ya da yok etme aşamasına getirmektedir. Devletlerin uluslararası normları ulusal hukuklarını üstün tutacak şekilde yorumlamaları diplomatik temsilcilerin ve konsolosların hayatlarını tehlikeye atabilmekte ve büyük kayıplara yol açabilmektedir. Söz konusu problematiğe diğer bir örnek ise, ABD'nin diplomatik temsilcileri ve konsolosluk görevlilerinin ABD Tahran Büyükelçiliğinde rehin tutulmasıyla yaşanan ABD-İran arasındaki uyuşmazlıktır. Son dönemlerde giderek artan bu tür ihlalleri önlemek amacıyla uluslararası hukukun konuyu tadil edecek şekilde ele alması vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Undoubtedly one of the examples of international relations, the most significant legal and diplomatic and consular relations. Throughout the history of diplomatic relations customary law based on the advanced but the second world war after the UN organizations structuring of the along with the international customary law existing in-state relations oldest and most basic norms codified to 1961 in Vienna on Diplomatic Relations Convention and the 1963 Vienna on Consular Relations Agreement 's done was underlined. In contemporary international law, diplomatic missions, consular premises and personnel on the basis of the immunity and privileges of diplomatic relations in 1957, at the universal level of the UN Law Commission to regulate the 1961 and 1963 Vienna Conventions are prepared. Diplomatic relations with the contract in question to be carried out through intergovernmental diplomats and consuls who are recognized by international law, a number based on historical privileges and immunities necessary to the representation and sense of duty are given in detail. Although States are subject to the rules of international law, these rules can be interpreted according to their own interests. The most obvious example of this in various regions of the world, especially in countries across the Middle East that is a violation of immunity. Such violations are sometimes freeze or destroy interstate relations in brings to the stage. States in international norms to interpret national law in order to keep their superior diplomatic and consular representatives may endanger their lives and can lead to large losses. Another example is problematic in question, the United States Embassy in Tehran, diplomatic representatives and consular officials in the United States held hostage by the conflict between the US-Iran has experienced.In recent years a growing international law in order to prevent such violations so as to amend the handling of the subject is emphasized.