PKK terör örgütünün çocukları kullanma usül ve yöntemlerinin analizi
PKK terrorist organization's recruitment of children: An analysis
- Tez No: 383504
- Danışmanlar: DR. CAHİT ÇAKMAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Sosyoloji, Public Administration, Defense and Defense Technologies, Sociology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu tez çalışmasında, PKK terör örgütünün çocukları kullanma usul ve yöntemleri incelenmiştir. Bu kapsamda öncelikle çocukların, PKK terör örgütüne katılma sebepleri, müteakiben terör örgütünün çocukları kullanma nedenleri irdelenmiştir. Ardından PKK terör örgütünün, çocukları hangi yöntemlerle kendi amaçları doğrultusunda araçsallaştırarak kullandığı incelenmiştir. Nihai olarak, örgütün çocukları silahlı dağ kadrosunda kullanması rakamsal verilerle ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Araştırmada PKK terör örgütünün çocukları, silahsız kanadında ve silahlı dağ kadrosunda, farklı usul ve metotlarla sistematik olarak kullandığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the master thesis is to research terrorist organization of PKK's child recruitment methods. In this study, the methods of child recruitment in armed and unarmed wings of PKK are examined. Firstly children's reasons of participating in PKK and PKK's reasons of child recruitment are examined. Afterwards terrorist organizations of PKK's methods of children misuse are examined. Finally child participants in armed wing of PKK are examined with numeral analysis. The research came to the conclusion that PKK terrorist organization systematically uses children both in its armed and unarmed wings with different methods.