Fenomenolojik yaklaşım bağlamında ortak bilgi stokları, tipleştirme ve ortak kabuller yoluyla PKK terör örgütünden ayrılan kadınlar üzerine bir inceleme
A research about the female terrorists detached from the PKK, through stocks of common knowledge, typification and common assumptions in the context of phenomenological perspective
- Tez No: 383503
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERKENEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Sosyoloji, Public Administration, Defense and Defense Technologies, Sociology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışmada, PKK'nın dağ kadrosunun insan kaynağının bir bölümünü oluşturan kadınların yaşam dünyaları, anlamacı bir yaklaşım olan fenomenolojik sosyolojiyi kullanmak suretiyle anlaşılmaya çalışılmıştır. PKK'nın dağ kadrosundaki kadınların, örgüte katılımlarına ve ayrılmalarına etki eden sebeplerin altında yatan sosyo-kültürel ve psiko-sosyal faktörler incelenerek, örgüt içerisinde ve örgütten ayrıldıktan sonraki dönemde bir kısım olgulara yönelik yaşadıkları algısal değişim, fenomenolojik perspektiften bir bakışla ele alınmıştır. Bu kapsamda, araştırma konusu olan PKK'lı kadınların 'yaşam dünyaları', fenomenolojik sosyolojinin özneler-arasılık durumuna ilişkin üç temel kavram olan; 'ortak bilgi stokları', 'tipleştirmeler' ve 'ortak kabuller' kavramlarından faydalanmak suretiyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, with the context of phenomenological sociology approach, the reasons of the PKK's female terrorists on both attending and leaving process are tried to explain with the phenomenological sociology. With the analysis of the social-culturel and psycho-social elements of why the women attend and leave the PKK is tried to understand within the phenomenological perspective. At this extent, the lifeworld of female PKK members is studied with the three key phenomenons of phenomenological sociology. These are; 'stocks of common knowledge', 'ideal typifications' and 'common assumptions'.