2008 Küresel Krizinin gelişmekte olan ülkelerde bankacılık sektörüne etkisi
Affect of 2008 Global Cri̇si̇s on emergi̇ng countri̇es banki̇ng sector
  1. Tez No: 383520
  2. Yazar: MUSA GÜRÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonometri, Ekonomi, Banking, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ABD'de meydana gelen sub-prime mortgage krizi sadece kendi bulunduğu coğrafi bölgeyi etkilemekle kalmamış, küreselleşme olgusu ve her geçen gün artan küresel entegrasyon sayesinde gelişmiş ülkelere ve diğer gelişmekte olan ülkelere yayılmış, ve sonuç itibariyle genel ekonomi ayrıca özelde bankacılık sektörünü de tesiri altına almıştır. 2008 kriziyle ilgili olarak çalışmamamızın sunduğu temel tez, kapitalizmin ve piyasa ekonomisinin bankacılık sektörü açısından tek başına İlerleme ve gelişme yönünde bir gösterge olmadığı, piyasa fonksiyonun tam olarak yerine getirilebilmesi için ciddi denetim ve gözetim araçları olmaması durumunda bulunduğu piyasa ve çevreyi ekonomik açıdan negatif yönde etkilemesi kaçınılmaz olduğudur. Elbette bu konuda bilimin neden sonuç ilişkisine değinmeden ekonomik faaliyetlerin açıklanması mümkün değildir. Çalışmamızda görüleceği üzere ekonomik faaliyetler meydana getirdiği sonuçlar itibariyle birbirlerine zincirleme olarak bağlıdırlar. Çalışmamızın ilk bölümünde öncelikle olarak mortgage sistemini ve özelliklerini tanımlama ihtiyacı duyduk, zira ABD'de yaşanan kriz tamamen ipotekli mortgage kredilerine dayanan ve mortgage kredilerinin geri ödemelerinde yaşanan bir kriz olması dolayısı ile bu sistemi açıklamanın bir gereklilik olduğunu düşünüyoruz. Mortgage sisteminin özelliklerini, işleyişini ve menkulleştirme aşamalarını ilk bölümde bulacaksınız. İkinci bölümde ise mortgage krizinin ABD'de meydana getirdiği sonuçlar ve sistemin özelliklerini, üçüncü bölümde ise krize ilişkin ülkelerin uygulamaları gereken mali politikaları ve nihayetinde ise son bölümde başta Türkiye olmak üzere gelişmekte olan ülkelerin bankacılık ve ekonomik verilerini çalışmamızda sunmaya çalıştık. Yapmış olduğumuz bu çalışma da amacımız ABD'de meydana gelen mortgage krizinin sebepleri, oluşum süreci, kriz sonrasında merkez ülkenin ekonomisine bağlı olarak gelişmekte olan ülkelerin ekonomi ve bankacılık sektörleri üzerinde etkilerini incelemektir. Çalışmamızda krizin özellikle Türk bankacılık sistemi ilişkin etkilerini de detaylı olarak incelemeye çalıştık. Türk bankacılık sistemi daha önce yaşadığı 2001 krizi nedeniyle bankacılık sisteminde yapısal olarak birçok reform(düzenleyici ve denetleyici kurumların sistemde etkinliğinin artırılması ve problemli bankaların sisteme entegre edilmesi veya sistemden çıkarılması) gerçekleştirdiğinden ötürü mevcut krize daha hazırlıklı ve tam olarak ifade etme gerekirse bağışıklık kazanmış ve güçlü bir şekilde girmiştir. Bu faktör Türk bankacılık sisteminin diğer gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere nazaran krizden çok fazla etkilenmeden çıkmasına ve hatta kriz esnasında dönemi karlılıkla kapatmasına olanak sağlamıştır. Tabi burada Türkiye de henüz bankacılık sisteminde bulunan zararlı (toxic) araçların Türk Bankacılık siteminde bulunmaması da önemli bir faktördür.
Özet (Çeviri)
Sub-prime mortgage crisis that occurred in the United States is not only affect the geographical area where its located, globalization and the increasing global integration through every day and spread to other developing countries to developed countries, and as a result, the overall economy also was under the influence of the private banking sector. 2008 offered by our do not work in relation to the crisis basic thesis of capitalism and the market economy is not an indicator of stand-alone progress and development of the banking sector of severe inspection and found that the market and the environment in the absence of surveillance equipment in order to fully fulfill the market function is that inevitably impacted negatively economically. Of course, why the science on this issue to be explained without reference to the results of economic activity relationship is not possible. Economic activity results can be seen in our study caused the chain are connected to each other as. In the first part of the study, primarily mortgage system and we need to define the properties, as based on the fully mortgaged mortgage crisis in the United States, and the system description and due to be a crisis in the repayment of mortgage loans we think it is a necessity. The characteristics of the mortgage system, you will find the first part of the stages of operation and securitization. The second part of the mortgage crisis in the United States occur in their results and the system's features, we and the third part, the fiscal policy to be applied in countries on the crisis, and ultimately of the banking and economic data emerging countries mainly in Turkey in the last section tries to present our work. We have done in this study, our aim is occurring causes of the mortgage crisis in the US, the formation process, after the center was to examine the effects of the crisis on the economy and the banking sectors of developing countries, depending on the economy of the country. In our study, we tried to examine in detail the effects of the crisis on the Turkish banking system in particular. Structurally many reforms in the Turkish banking system experienced before the 2001 banking system due to the crisis regulatory and supervisory agencies because it performs or removed from the system to be integrated into the system of raising and problematic banks of efficiency in the system gained immunity necessary to express the current crisis better prepared and fully and strongly entered. This factor allows the Turkish banking system to other developed and developing countries not to be influenced too much by the crisis compared to the power and profitability even during the crisis period. Of course, not yet the banking system here in Turkey harmful (toxic) the absence of the Turkish banking system of the vehicle is also an important factor.