2008 Küresel Krizinin Türk bankacılık sektörüne etkileri
Effects of the 2008 Global Crisis on Turkish banking sector
- Tez No: 383535
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HASAN EKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
2008 yılında meydana gelen ve tüm dünyayı derin bir şekilde etkileyen küresel kriz sonucunda ülke ekonomileri, büyük zararlarla karşı karşıya kalmışlardır. Krizden önce yaşanan canlanma dönemi ve likidite bolluğu sonucunda, ABD başta olmak üzere tüm dünyada kredi bolluğu meydana gelmiştir. ABD konut kredileri piyasasında yaratılan balon giderek büyümeye başlamış ve yaşanan krizin temel sebebi olmuştur. Denetimsiz verilen kredilerin menkul kıymetleştirme yolu ile risklerini diğer piyasalara dağıtması, küreselleşen dünyada krizin çok hızlı bir şekilde yayılmasına neden olmuştur. Özellikle gelişmiş ülkelerin finans piyasaları çok büyük sermaye kayıplarına uğramış, ülkeler büyük finans kurumlarını kurtarmak amacıyla çok büyük miktarlarda likidite desteği sağlamışlardır. Yapılan bu tez çalışmasında ilk olarak, küresel krizin nedenleri ve tüm dünya üzerinde yarattığı sonuçları incelenmiş, özellikle Türkiye üzerindeki üzerinde durulmuştur. Ayrıca banka kavramı ve Türkiye'de bankacılık sisteminin durumu incelenmiştir. Yapılan çalışmanın temel amacı ise küresel krizin Türk bankacılık sektörü üzerindeki etkilerini analiz etmektir. Bankacılık sektörünün verilerine bakıldığında Türk bankacılık sektörünün krizden sınırlı düzeyde etkilendiği sonucuna ulaşılmış, çalışmanın son bölümünde yapılan anket çalışması ile yapılan araştırmanın sonucuna ulaşılmıştır. Bankacılık sektörünün bu başarısının temel sebebi ise, bankaların güçlü sermaye yapısı ve 2001 krizi sonrasında yapılan düzenlemelerin başarıya ulaşmasıdır.
Özet (Çeviri)
As a result of the global financial crisis experienced in 2008, which had a deep impact all over the world, the world economy suffered large losses. The abundance of liquidity and the era of recovery experienced prior to the crisis led to an abundance of loan all over the world and in the USA in particular. The growth of the housing bubble in the USA became the primary reason of the crisis. The reason that the uncontrolled loans spread their risks to other markets by securisation caused the crisis to spread worldwide in the globalizing world. Finance market faced big capital losses, particularly in developed countries, and the countries supplied big financial houses with vast amount of liquidity to redeem. In this paper the reasons of the global crisis and its effects on the whole world, particularly on our country, are analyzed in the first place. Also, banking and the case of banking system in Turkey is viewed. The main purpose of this study is to analyze the effects of the global crisis on Turkish banking sector. Considering the data of the banking sector, it is found out that it had a limited effect on Turkish banking sector. The survey carried out in the last part of the study gave clear results for the research. The main reason why banking sector in Turkey wasn't affected seriously is banks had a strong capital structure and the arrangements made after the financial crisis experienced in 2001 had been successful.