İç su kaynaklarındaki su ürünleri potansiyelinin artırılmasına yönelik uygulamalar ve öneriler
- Tez No: 38354
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞÜKRÜ CİRİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
OZ: Bu çalışmanın amacı, ülkemiz iç su kaynaklarındaki su ürünleri ve özellikle balıkçılık potansiyelinin mevcut durumu, geliştirilme imkanları ve bu alanda hangi kişi ya da kuruluşların ne tür işler yaptığını ortaya koyarak, yapılan bu çalışmaların bir değerlendirmesini de yaparak öneri getirmektir. Bu nedenle, Türkiye'deki göller, akarsular, baraj gölleri ve lagünlerin genel bir değerlendirmesi yapılarak potansiyele dikkat çekilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmanın materyali; ülkemizin iç sularında (200 kadar göl, 119 baraj gölü, 25 'in üzerinde lagün ve 178.000km uzunluktaki akarsular) yapılan bütün araştırmalar ve bunların ilmi verileri, çalışmanın materyalini oluşturmaktadır. Metod olarak, ülkemiz iç su kaynaklarında bu güne kadar yapılan çalışmaların incelenmesi ve elde edilen sonuçların irdelenmesinden oluşmaktadır. Bu çalışma ile; ülkemizin iç sular potansiyeli bakanından çok yüksek ve aynı zamanda farklı ekolojik özelliklere sahip su kaynaklarına sahip olduğu, ancak bu potansiyelin yeterince değerlendirilemediği, temel araştırmaların dahi yapılamadığı ve stokların bilinmediği ortaya çıkmıştır. Bu çalışma ile iç su kaynaklarımızın ekonomik ve rasyonel olarak işletilmediği, bunun ötesinde iç suların henüz Limnolojik etüdlerinin bile yapılamadığı, yapılan çalışmaların ise değişen ekolojik özellikler nedeni ile yenilenmesi gerektiği bfldirilmektedir. Bununla birlikte çalışmanın öneriler kısmında kullamın açısından ve Limnolojik açıdan yapılabilecek çalışmalar ve alınabilecek önlemler belirtilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This search works to show the existing and unprovability status of water crops, especially potantial of fishery, in inland water resourcesof Turkey and display the works of relevant authorities and organizations. Finally this search will work to asses all these datas and make some recommedations. It was made a wide evaluation of the lakes, lagoons, rivers and dam lakes throughout Turkey and tried to show the potantial. Materials are 200 lakes, 119 dam lakes, lagoons over 20 and rivers of 178.000km length located in Turkey's inland waters and also previous researches, datas from different resources are other materials. This study is all the previous studies made in Turkey's inland water resources and evaluate them. It was found out that Turkey is very rich country from the point of view of inland waterpotantial and these waters have different ecological characteristic, but all these potentials are not being known good enough, the basic researchs were not done and no good study about the stocks. In this study it is being talked about that our inland water resources are not run economically and rationally, limnolojik ethuds of inland waters were not made and new studies must be done because of the changed ecological characteristics. In the part of recommedations in this report, studies to be done and precautions to be made was given.