Ayırt edicilik unsurunun markanın koruma kapsamına etkisi
The impact of distinctiveness on the scope of trademark protection
  1. Tez No: 939375
  2. Yazar: SELVER SELİN PINARBAŞI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FETHİ ŞUA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzde markalar, ticari hayatın en önemli unsurlarından biri haline gelmiştir. Markalar, yalnızca mal ve hizmetlerin ayırt edilmesini sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda işletmelerin itibarını, tüketici sadakatini ve ekonomik değerini temsil eder. Bu bağlamda, markaların korunması ve hukuki güvencelerin sağlanması büyük önem taşımaktadır. Ancak, bir markanın hukuki korumadan ne ölçüde yararlanabileceği, büyük ölçüde markanın ayırt edicilik düzeyine bağlıdır. Çalışmamızın birinci bölümünde, marka kavramı ve markanın unsurları detaylı bir şekilde ele alınmaktadır. Bu bölümde, markanın tanımı ve markanın işaret, mal veya hizmet ve ayırt edicilik gibi temel unsurları üzerinde durulmuş, her bir unsurun işlevi açıklığa kavuşturulmuştur. Marka hakkı ve korunma kapsamı, ulusal ve uluslararası düzenlemeler ışığında incelenmiş, Paris Sözleşmesi, Madrid Anlaşması gibi önemli uluslararası sözleşmelere ve bu sözleşmelerin marka tescili ile ilgili sağladığı hukuki güvenceye değinilmiştir. İkinci bölümde, ayırt edicilik kavramı kapsamlı bir şekilde açıklanmış, markaların ayırt edicilik düzeyleri, soyut ve somut ayırt edicilik türleri ve ayırt ediciliğin tespitinde esas alınan ilkeler üzerinde durulmuştur. Bu bölümde ayrıca, zayıf marka ve güçlü marka kavramları örneklerle ele alınmıştır. Aynı zamanda, kullanım yoluyla kazanılan ayırt edicilik konusuna da yer verilmiş, bu tür markaların tescili ile ilgili dikkate alınması gereken hususlar da ele alınmıştır. Çalışmamızın son bölümünde ise, ayırt ediciliğin marka korumasına etkisi incelenmiştir. Zayıf unsurların marka koruma kapsamına ve karıştırılma olasılığına olan etkileri, güçlü unsurların ise marka korumasını nasıl artırabileceği ele alınmıştır. Ayrıca, tanınmış marka kavramı Paris Sözleşmesi ve SMK çerçevesinde açıklanmış, tanınmış marka belirlemesindeki kriterler ve tanınmış markaların koruma kapsamına etkisi üzerinde durulmuştur. Bu bölümde, tanınmış markaların zayıf unsurlar içermesi durumunda koruma kapsamının nasıl genişletilebileceği konusu da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, trademarks have become one of the most critical elements of commercial life. Trademarks not only ensure the distinction of goods and services but also represent the reputation, consumer loyalty, and economic value of businesses. In this context, the protection of trademarks and the provision of legal guarantees are of great importance. However, the extent to which a trademark can benefit from legal protection largely depends on its level of distinctiveness. In the first chapter of this study, the concept of a trademark and its elements are examined in detail. This section focuses on the definition of a trademark and its fundamental elements, such as sign, goods or services, and distinctiveness, clarifying the function of each element. Trademark rights and the scope of protection are analyzed in light of national and international regulations, with reference to significant international agreements such as the Paris Convention and the Madrid Agreement, as well as the legal assurances these agreements provide regarding trademark registration. The second chapter provides a comprehensive explanation of the concept of distinctiveness, addressing the levels of distinctiveness of trademarks, abstract and concrete types of distinctiveness, and the principles considered in determining distinctiveness. Additionally, the concepts of weak and strong trademarks are discussed with examples. This chapter also includes the topic of distinctiveness acquired through use, addressing the key considerations for registering such trademarks. In the final chapter of this study, the impact of distinctiveness on trademark protection is examined. The effects of weak elements on the scope of trademark protection and the likelihood of confusion, as well as how strong elements can enhance trademark protection, are discussed. Furthermore, the concept of well-known trademarks is explained within the framework of the Paris Convention and the Turkish Industrial Property Law. The criteria for determining well-known trademarks and the impact of such trademarks on the scope of protection are also explored. This chapter further investigates how the protection scope of well-known trademarks can be expanded when they contain weak elements.