Fotoğrafın günümüz sanatında kullanımı
- Tez No: 53997
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL BİNGÖL
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Fotoğrafın bulunuşu 1834 yılında gerçekleşebilmiştir. O zamana kadar asıl amaçları dış gerçekliği yansıtmak olan sanatçılar, fotoğrafın bu görevi kusursuzca yerine getirmesi karşısında kendilerine yeni uğraşı alanları oluşturmaya çalıştılar. Sanatçı, gerçeğin nesnel görüntüsünün betimlemesi yerine, resmin kendi sorunlarıyla ilgilenmeye başladı. Empresyonizm akımı içinde yer alan sanatçılar doğaya açılarak ışığın anlık değişimleri ve renk titreşimlerini yakalamaya çalıştılar. Bu dönemde bilimsel, endüstriyel, teknolojik gelişmeler sanatta da değişimin gerekliğinin kaçınılmaz bir başlangıcını oluşturmuştur. Cezanne'ın bu dönem sonunda kübist resimler yapması-, bilim ile sanat arasındaki bu koşutluğu çarpıcı bir şekilde gösterir. Örneğin aynı tarihlerde atomun bulunması ve objenin parçalanması... gibi. Bu anlayış modern sanatın kapılarını aralamaya neden oldu. Kübizm ile başlayan üst üste çakıştırmalar daha sonra kolaj tekniğinin uygulanmasında kendini göstermiştir. I. Dünya Savaşı sonrasında bir tepki niteliğinde ortaya çıkan Dada, fotoğraf ile yazıyı birleştirmiş, ayrıca fotoğraf görüntülerini kolaj yöntemiyle bütünleştirerek yeni bir anlatım dili geliştirmiştir. Negatif filmi kaydırma suretiyle fotoğraf kartı üzerinde üst üste pozlandırma suretiyle ritmik bir hareket yakalanması Marcel Duchamp'ın aynı espirideki“Merdivenden İnen Çıplak”resminin yapılmasında etken olmuştur. Bauhaus okulunun müfredatında fotoğrafçılık dersi konulmasıyla Man Ray ile Moholly-Nagy'nin deneysel yaklaşımları ve foto-montaj, solarizasyon gibiçalışmaları, fotoğrafın yetkin bir sanat dalı olarak bugün de geçerliliğini yitirmeyen önemli bir aşama kaydetmiştir. II. Dünya Savaşı sonrasında ABD'de tüketime yönelik toplumsal özlemler Popart'ın doğmasına ve her türlü tüketim nesnesinin sanatın objesi olarak yapıt içinde yer alması anlayışına yol açmıştır. Günümüzde postmodern anlayışta geçmiş ile bugünü birleştiren fotoğrafların yapıt içinde kullanılması ve bireysel sanat anlayışları içinde fotoğrafın yaygınlık kazanması onun önemini gösterir. Fotoğrafçılığın geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de farklı teknolojilerle sanatsal bir ortamın içinde önemli bir yer alacağı kuşkusuzdur.
Özet (Çeviri)
The discovery of photograph was made in 1834. The artists, whose main intention had been to reflect the outside reality, tried to find new interest fi elds since the photograph could do what they wantede to. Then the artist began to be interested in the problems of the picture it self instead of the discription of the objective appearance of the reality. Those within the impressionism movement tried to analyze the sudden change of light and to detect its color flickering through nature. In this period it can be said that the scientific, industrial and technological developmenets became the ine- vitabale onset of the necessity in the change of art. That Cezanne made cubic drawings by the end of this period has remarkably proved the parallelism bet ween the science and art; for instance, the invention of atom and fragmentation paves the way for modern art. Being congruent one upon the other by cubism was represented in the application of the collage technique later on. Dada which was regarded as a re action after the World War I both joined the photograph and letters and de veloped a new interpretation language by the aperarance of the photograph in the collage technique. The detection of a rhythmic motion by over and over posing on the pho tograph by the slide of a negative film caused the outcome of the picture called“The Naked Going down the Stairs”by Marcel Duchamp. By the course on photography in the curriculum of Bauhaus school, ex perimental approaches of Man Ray and Moholly - Nagy, Photo - Fitting, so--100- larization showed the notable importance of photography as an effective art branch. After the World War II in the U.S.A. Social desires for consumption, and the born of popart and various objects for consumption were clearly observed within the work of art. Today the use of the photographs which link the past to the present in a postmodern way and the widespread of photograph within individual art un derstanding indicate the importance of photograph. It is supposed that photograph will take an important place in art with various technologies today and in future as it was in the past.