Cumhuriyetin din politikası, 1923-1939
Religion policy of the Repuclic, 1923-1939
  1. Tez No: 383585
  2. Yazar: MEHMET ERKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAYYİĞİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Cumhuriyetin din politikasını incelemeye dönük bu çalışmanın odağında Türkiye'nin tartışmalı konularının başında gelen din ile devlet arasındaki ilişki biçiminin araştırılması bulunmaktadır. Söz konusu tartışmanın kaynağında 20. yüzyılın başlarında bir ulus-devlet olarak kurulan yeni devletin dine ilişkin uygulamaları gelmektedir. Bu uygulamalar tarihsel tecrübe ve bu tarihsel tecrübenin sosyolojik analizi eşliğinde incelenerek cumhuriyetin en önemli dönemi üzerinde durulmaktadır. Bu dönemde din politikasının temel karakteristiğini ortaya çıkaran dört ayrımdan bahsedilerek cumhuriyetin din politikası bütüncül bir şekilde kavranmaya çalışılmaktadır. Çalışmada cumhuriyetin din politikası, Milli Mücadele'de İslam'ın işlevsel kullanımı, cumhuriyet kurulduktan sonra ise kurumsal bağlarının kopmasından doğan din-devlet ayrımı, ulus inşa sürecinde dine müdahale edilerek Türk'ün yapısına uygun milli din kurgusu ve dini dünya işlerinden tamamen koparılmasına dönük sekülerleşme çabasının istisnai ve kendine has bileşimi olarak belirlenmektedir.
Özet (Çeviri)
To investigate the relation between religion and state is in the focus of this study which is planning to examine the religious policy of the Republic which is one of the controversial issues of Turkey. In The source of the debate there is the implementation to the religion of the new state at the beginning of the 20th century which was established as a nation-state. The most important period of the republic is emphasized by examining these applications accompanied sociological analysis of historical experience. Religious policy of the republic is trying to grasp in a holistic manner by mentioning the four differences revealing the basic characteristics of religious policy during this period. In this study, the republic's religious policy are determined asa a composition that the functional use of Islam in the National Struggle, and after the establishment of the republic the religion-state separation arising from the rupture of institutional bonds, in the nation-building process, by interfering the religion and the national religion fiction suitable to the structure of Turks and secularization effort for seperating the religion from the world.