Yolsuzlukları önlemede yönetişim yaklaşımı: Uygulamalı bir çalışma
Governance approach in prevention of corruption: An applied study
  1. Tez No: 383600
  2. Yazar: EMRE HALİSOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERHAN ÖRSELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Yolsuzluk, insanlık tarihi kadar eski bir kavramdır. Bilinen en eski yolsuzluk örneği Sümerlerde görülmüştür. Yolsuzluğun bu kadar eski olmasının ana nedeni, yolsuzluğun meydana gelmesi için gerekli olan insan kavramıdır. İnsanların bir araya gelerek topluluklar oluşturması ile yolsuzluk ortaya çıkmaya başlamıştır. Yolsuzluğun oluşmasına neden olan birden fazla etken bulunmasından dolayı üzerinde uzlaşılan bir tanım henüz ortaya konamamıştır. Yapılan tanımların hepsi biraz eksik kalmıştır. İster gelişmiş olsun isterse de gelişmekte olsun bütün ülkelerde az ya da çok yolsuzluk olduğu görülmektedir. Yolsuzlukla mücadele ilk başlarda ulusal düzeyde yapılmış fakat küreselleşmeyle birlikte yolsuzlukla mücadele başta uluslararası örgütler olmak üzere küresel platforma taşınmıştır. Yolsuzlukla mücadele de artık klasik yönetim anlayışı yetersiz kaldığından dolayı, daha etkin mücadele yöntemleri aranmaya başlanmıştır.“Yönetişim”kavramı, sahip olduğu ilkelerle yolsuzlukla mücadele de klasik yönetimden daha etkili gözükmektedir. Bu bağlamda çalışmada yönetişimin yolsuzlukları önlemede etkili bir araç olup olmadığı incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı, yönetişimin yolsuzlukları önlemede etkili bir araç olup olmadığının analizini yapmaktır. Çalışmada yönetişimin yolsuzlukları önlemede başarılı olup olmayacağı ve ayrıca yolsuzluğun vatandaşlar tarafından nasıl algılandığı tespit edilmeye çalışılmaktadır. Bu amaç doğrultusunda çalışmada yolsuzluk ve yönetişim konusunda kuramsal bir çerçeve oluşturulmuş, vatandaş algısını tespit edebilmek için anket yöntemi kullanılmıştır. Kuramsal çerçeve ilk iki ana bölümde incelenmiş son bölümde anket çalışmasından elde edilen bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of“corruption”is as old as the history of humankind. The very first instance of corruption was occured at the times of Sumerian. The corruption was started to happen after the people began to livetogether and form communities. There is no consensus on a certain definition of corruption as there are more than one factors involving in the process and any definition is complete to define the concept of corruption. both developing and developedcountries, - suffer from corruption. The struggle against corruption was started at national level. With the globalization process, it became a global issue and also the actors –like international organizations- have changed. Because of the inefficiency in the classical administrative system is new methods are being investigated to prevent the corruption. On the other hand, the concept of“governance”with its principles and methods seems to be more effective in order to struggle corruption. In this context, it has been analized whether governance is an effective way of preventing corruption in this study. The aim of this study is to analyze whether governance is an effective way of preventing corruption or not. We tried to determine that how can governance be successful in preventingcorruption and expose the public perception about the corruption. To achieve the aforementioned aim, an conceptual framework regarding the corruption and governance was defined and public surveys were conducted to understand the public perception. We tried to examine the abovementioned conceptual framework in the first two sections and evaluate the results of the survey in the last section.