Çalışma hayatı sonrası yaşlılık döneminde yaşam kalitesi
Quality of life in old age after working life
- Tez No: 834510
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR ALTINSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Araştırmada, çalışma hayatı ve yaşlılığın kavramsal çerçevesi, yaşam kalitesi, yaşlılara yönelik sosyal politikalar ve yaşlıların emeklilik hakları ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Emeklilik öncesi çalışma hayatı ile emeklilik dönemi yaşam kalitesi ilişkisi sahip oldukları meslek ve sosyal güvence bağlamında incelenmiştir. Ayrıca emeklilik dönemine ve emekli bireylerin yaşam kalitelerine dair beklentiler açıklanmıştır. Bu araştırma hem yaşlılık hem de yaşam kalitesi kavramının kavramsal çerçevesini detaylı şekilde ele aldığından literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Araştırmada, çalışma hayatının emeklilik dönemi yaşam kalitesine etkisi, sahip oldukları sosyal güvence bağlamında yarı yapılandırılmış mülakat yöntemiyle 60 yaşlı emekli bireyin katılımıyla derlenmiştir. Ele alınan konu bütüncül şekliyle değerlendirilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın nihai amacı yaşlı bireylerin emeklilik öncesi çalışma hayatı ile emeklilik dönemi sahip oldukları sosyal güvence bağlamında yaşam kalitelerine etkisini ortaya koymaktadır. Araştırma yapılırken yarı yapılandırılmış mülakat yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonuçları emekli olmadan önceki çalışma hayatı ve emeklilik dönemi yaşam kalitesine etkisi arasında ilişkiye dair kesin ve geçerli sonuçlara ulaşamamıştır. Çünkü araştırma konusuyla ilgili yapılan mülakatta verilen yanıtlar kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir ve emeklilik dönemi yaşam kalitesini aynı anda etkileyen birden fazla faktör olması, bu faktörlerin yaş, cinsiyet, sektör, ülke, teknolojik gelişmişlik gibi başka değişkenlerden etkilenmesi kesin ve geçerli sonuçlara gidilmesini engellemektedir.
Özet (Çeviri)
The study extensively covers the conceptual framework of work life and old age, quality of life, social policies for the elderly, and retirement rights of older individuals. The relationship between pre-retirement work life and retirement period quality of life is examined within the context of their profession and social security coverage. Additionally, expectations regarding the retirement period and the quality of life of retired individuals are explained. This research is expected to contribute to the literature by providing a detailed conceptual framework for both old age and quality of life. The impact of work life on the quality of life during the retirement period is compiled through semi-structured interviews with the participation of 60 elderly retired individuals, considering the comprehensive evaluation of the topic. The ultimate aim of the research is to examine the impact of older individuals' pre-retirement work life on their quality of life during retirement in the context of social security. Semi-structured interview method was employed during the research. However, the research findings did not yield definitive and valid results regarding the relationship between pre-retirement work life and quality of life during the retirement period. This is because the responses given in the interviews related to the research topic may vary from person to person, and the simultaneous influence of multiple factors on the quality of life during the retirement period, such as age, gender, sector, country, and technological advancement, hinders reaching conclusive and valid results.